نتیجه خرید گوشی رجیستر نشده چیست؟
نتیجه خرید گوشی رجیستر نشده چیست؟ آیا ارزش خرید دارد یا نه؟

نتیجه خرید گوشی رجیستر نشده چیست؟ بی تردید بعد از خرید گوشی رجیستر نشده برای استفاده از گوشی موبایل در داخل کشور و برای اینکه از اپراتورهای داخلی خدمات دریافت کنید، باید گوشی خود را رجیستر کنید. این روزها که رجیستر کردن گوشی یکی از مهمترین و الزامی ترین کارهایی است که باید انجام شود.

عده ای ترجیح می دهند اقدام به خرید گوشی رجیستر نشده کنند و هزینه رجیستر کردن گوشی و پرداخت های گمرکی را خودشان متقبل شوند تا به این ترتیب هزینه کمتری برای خرید یک گوشی پرداخت کنند. در واقع با خرید گوشی رجیستر نشده فرد شخصا هزینه گمرک و واردات گوشی را پرداخت می کند و دست به دامان شرکت های رسمی وارد کننده گوشی نمی شود.

خرید گوشی رجیستر نشده

خرید گوشی رجیستر نشده بیشتر برای چه گوشی هایی است؟

خرید گوشی رجیستر نشده بیشتر در میان گوشی های بالا رده رواج پیدا کرده است. واقعیت این است که یک خریدار موبایل همواره به دنبال این است که هزینه کمتری برای خرید پرداخت کند. اما اینکه این هزینه کمتر به چه قیمتی تمام شود، مهم است. اگر با پرداخت هزینه کمتر برای خرید یک گوشی مجبور باشید فقط در حد یک اسباب بازی از گوشی استفاده کنید، بی تردید هر چه قدر هم کم هزینه کنید، خرید شما هیچ ارزشی ندارد.

زیرا امکان استفاده از گوشی و دریافت سرویس از اپراتورهای داخلی برای هیچ گوشی رجیستر نشده ای وجود ندارد. علت اینکه بعضی افراد اقدام به خرید گوشی رجیستر نشده می کنند این است که در بسیاری از گوشی های بالارده مانند آیفون ها هزینه خرید گوشی بدون رجیستر + پرداخت گمرکی توسط فرد با تهیه پاسپورت کمتر از چیزی است که این روزها در بازار عرضه می شود.

با این وجود باید قبل از خرید گوشی رجیستر نشده بررسی های لازم انجام شود و دید که شرکت های رسمی وارد کننده در قبال افزایش تعرفه گمرک و شخصی کردن خرید مردم چه خدمات قابل توجهی را ارائه می دهند تا به این ترتیب مردم ترغیب به خرید از شرکت های رسمی شوند یا به سمت خرید گوشی با پاسپورت تمایل داشته باشند.

توصیه مهم برای خرید گوشی رجیستر نشده

وقتی قرار است یک گوشی بالا رده با قیمت بیشتر از بیست میلیون تومان تهیه کنید، احتمالا عاقلانه ترین کار این است که قید خرید گوشی رجیستر نشده را بزنید و با پرداخت اندکی مبلغی بیشتر، به سراغ گوشی های رجیستر شده و بدون مشکل بروید و در عین حال بتواند از خدمات پس از فروش شرکت وارد کننده گوشی نیز استفاده کنید.

بدیهی است که خرید گوشی رجیستر نشده آن هم برای گوشی های پایین رده یا میان رده اصلا کار عقلانی نیست. حتی اگر می خواهید خودتان هزینه گمرک این مدل از گوشی ها را پرداخت کنید، مطمئن باشید که سود نمی کنید و مجبور خواهید بود هزینه بیشتری برای خرید پرداخت کنید.

منظور از طرح رجیستری چیست؟

طرح رجیستری طرح است که قدمت چندان طولانی در ایران ندارد. اما از زمان اجرا به هیچ گوشی که غیر قانونی وارد مرزهای کشور شده باشد، خدمات ارائه نمی دهد.

فرقی نمی کند یک فرد و یک مسافر فقط یک گوشی را به داخل کشور وارد کرده است یا اینکه یک بازرگان مجموعه ای از گوشی ها را وارد کشور کرده باشد. در هر صورت هر دو نفر باید هزینه گمرکی گوشی را به تناسب نوع ورود و هدف از واردات گوشی پرداخت کنند تا گوشی بتواند از اپراتورهای داخلی خدمات دریافت کند.

چگونه بفهمیم که گوشی هزینه گمرکی را پرداخت کرده است یا نه؟

پرداخت هزینه گمرکی در واقع به این معنی است که گوشی قوانین واردات را رعایت کرده است و از آزمون های رجیستری می تواند با موفقیت بیرون بیاید. برای اطلاع از اینکه گوشی از مبادی قانونی وارد شده است و اصطلاحا رجیستر شده است و می تواند از اپراتورهای داخلی خدمات دریافت کند، قرار نیست کار سختی انجام دهید. تنها کافی است کد IMEI گوشی را از طریق یکی از روش های زیر به سامانه همتا ارسال کنید. به این ترتیب سامانه همه واقعیت را درباره اصالت گوشی به شما خواهد گفت.

۱. پیامک به شماره ۷۷۷۷

۲. کد دستوری #۷۷۷۷*

۳. سایت اینترنتی به آدرس https://hamtainfo.ntsw.ir/

۴. اپلیکیشن همتا

در تمام این روش ها باید شناسه IMEI را برای سامانه همتا ارسال کنید تا قانونی بودن یا نبودن ورود گوشی برای شما مشخص شود. توجه کنید که شما به ۱۵ رقم ابتدایی شناسه IMEI نیاز دارید.

چگونه بفهمیم که گوشی هزینه گمرکی را پرداخت کرده است یا نه؟

کد IMEI چیست؟

با توجه به اینکه رجیستر کردن گوشی حتما به کد IMEI نیاز دارد، شاید بپرسید که این کد چیست و از کجا می توان به آن دسترسی پیدا کرد. باید بدانید که IMEI شناسه اختصاصی هر دستگاه تلفن است که برای هر دستگاه منحصر و یکتاست و هرگز مشابه نیست.

بهترین و معمولی ترین راه برای یافتن کد IMEI تمام گوشی ها این است که کد دستوری #۰۶#* را از طریق گوشی بگیرید. حتی نیازی نیست گزینه تماس را هم بزنید. بعد از گرفتن شماره بالا به صورت خودکار کد IMEI برای شما نشان داده می شود.

جمع بندی

این روزها که بازار موبایل و تلفن همراه به شدت دستخوش نوسانات شدید بوده است، قیمت گوشی ها به شدت افزایش پیدا کرده است تا جایی که امکان خرید یک گوشی میان رده خوب برای هر کسی در هر شرایطی فراهم نمی شود. با این حال هرگز توصیه نمی کنیم که به سراغ خرید گوشی رجیستر نشده بروید. زیرا تبعات چنین خریدی بسیار زیاد است و بی تردید هزینه های بیشتری را به شما تحمیل می کند.

شما می توانید انواع گوشی های ریجیستر شده با گارانتی معتبر شرکتی را از معتبر ترین سایت فروشگاهی موبایل ایران یعنی اروم تل تهیه نمایید.