کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] گوشی چیست ؟ همه چیز درباره حافظه جانبی
کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] گوشی چیست ؟ همه چیز درباره حافظه جانبی

کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] گوشی چیست ؟ همه چیز درباره حافظه جانبی ،برای اینکه بتوان فضای بیشتری در دستگاه‌ هایی مانند دوربین دیجیتال در اختیار داشت استفاده از کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD یکی از راهکار های مفید است که در ادامه می ‌توانید اطلاعاتی درباره نحوه انتخاب یک کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD بدست آورید.

کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD

کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD یا همان حافظه SD معروف امروزه استفاده ‌های مختلفی در دستگاه‌ های دیجیتال مانند دوربین ‌های دیجیتال، ام پی تری پلیر ها،  گوشی ‌های موبایل و غیره دارد. در واقع مهم‌ ترین کاربرد کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] را می ‌توان استفاده از آن در دوربین ‌های دیجیتال بیان کرد. به همین دلیل این نوع از حافظه ‌ها به کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] دوربین هم معروف هستند.

در ادامه این مقاله علاوه بر اینکه به معرفی انواع کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD و مشخصات آن می‌ پردازیم، راهنمایی را درباره کلاس ‌های مختلف کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD ارائه خواهیم داد تا انتخاب مدل مورد نظر برای کاربران آسان ‌تر باشد. چراکه این نوع از حافظه‌ ها انواع مختلف و متنوعی دارند و باتوجه به نیاز های مختلف طراحی و تولید شده ‌اند.

کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD چیست؟

کلمه SD مخفف عبارت Secure Digital است و به عنوان نام یک نوع کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] برای ذخیره‌ سازی داده ‌ها شناخته می ‌شود که مناسب برای استفاده در دستگاه‌های قابل حمل از جمله دوربین‌های دیجیتال، گوشی‌های موبایل، لپ تاپ و … است.

خوب است بدانید استاندارد یاد شده در آکوست سال ۱۹۹۹ میلادی با تلاش شرکت ‌هایی همچون پاناسونیک، سن دیسک و توشیبا به عنوان یک کارت برای پشتیبانی از ذخیره چند رسانه‌ای معرفی شد و به عنوان یک نوع کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] به دنیای فناوری معرفی گردید.

کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD چیست؟

کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD یا حافظه SD Card یک حافظه جانبی برای ذخیره داده‌ های چند رسانه‌ ای در دستگاه‌ های قابل حمل است که به افزایش و ارتقای ظرفیت حافظه دستگاه نیز کمک خواهد کرد. از این رو کاربران می ‌توانند فضای بیشتری برای ذخیره‌ سازی داده ‌های خود داشته باشند.

و همچنین می ‌توانند از داده ‎‌های بیشتری نیز در دستگاه‌ های قابل حمل نیز بهره‌ مند باشند. بعد از معرفی کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD توسط شرکت‌ های یاد شده، روند تولید و استفاده از آن گسترش یافت و امروزه نیز بیش از هزار تولید کننده در سراسر جهان به تولید کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD می‌ پردازند که در ظرفیت‌ های مختلفی این کارت ‌های حافظه را نیز تولید می ‌کنند.

انواع کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD از نظر ظرفیت

تولید کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD بعد از توسعه توسط ۳۰ شرکت آغاز شد و اکنون در انواع و اقسام مختلف برای کاربرد های متفاوت در دنیای فناوری تولید می ‌شود. گفتنی است که کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] Mini SD در سال ۲۰۰۳ از سوی SanDisk معرفی شد. این کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] که می ‌توانست در گوشی‌های موبایل استفاده شود و به آداپتوری هم برای استفاده در کامپیوتر نیاز داشت.

امروزه دیگر از این کارت ‌های حافظه در دستگاه‌ های هوشمند و دیجیتال استفاده نمی ‌شود یعنی درواقع از سال ۲۰۰۸ به بعد این نوع از کارت ‌های حافظه SD تولید نشدند و دنیای فناوری شاهد انواع دیگر کارت ‌های حافظه برای بکارگیری آنها در دوربین ‌های دیجیتال و سایر دستگاه‌ ها بود.

انواع کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD از نظر ظرفیت

میکرو اس دی ها هم که در ابتدا برای ارتقای حافظه گوشی‌ های موبایل رواج یافتند جزو کوچکترین کارت‌ های حافظه موجود در بازار شناخته می ‌شوند. از این رو ابعاد این نوع از کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] اس دی برابر ۱۱×۱۱×۱۵ میلی ‌متر است. امروزه میکرو اس دی ها در دستگاه ‌هایی مانند موبایل، برخی از دوربین ‌های دیجیتال، دستگاه ‌های GPS و یا MP3 پلیر ها استفاده می‌ شوند.

گفتنی است که میکرو اس دی ها قادر خواهند بود تا ۲ گیگابایت اطلاعات را ذخیره کند. اما از طرفی کارت ‌های حافظه جدیدتری امروزه در بازار موجود هستند.

درواقع خوب است بدانید که کارت ‌ها حافظه از نظر ظرفیت امروزه ۵ مدل مختلف را با ۳ اندازه (اصلی، کوچک و میکرو) متفاوت شامل می ‌شوند که عبارتنداز از: کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SDSC (با ظرفیت استاندارد)، کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SDHC (با ظرفیت بالا)، کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SDXC (با ظرفیت قابل ارتقا) و SDUC (با ظرفیت خیلی زیاد) که در ادامه به توضیح درباره آنها می‌ پردازیم.

کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SDXC

کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SDSC

کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SDSC که نسل دوم کارت‌ های حافظه SD را شامل می ‌شود، دارای بهبود استاندارد MultiMediaCard یا MMC بوده و امنیت بالاتری را نیز برای داده های کاربران به ارمغان می‌آورد. در جدولی که در ادامه می ‌آید می ‌توانید ظرفیت‌ ها و اندازه‌ های قابل پشتیبانی آن را مشاهده کنید.

کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SDSC

کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SDHC/SDXC

کارت ‌های حافظه کارت ‌های حافظه‌ی SDXC یا Secure Digital High Capacity که بیشتر در دوربین‌ های عکاسی مورد استفاده قرار می‎‌ گیرند، درواقع جزو پر کاربرد ترین حافظه‌ های SD Card نیز شناخته می ‌شوند. این نوع از کارت ‌های حافظه جهت ذخیره داده‌ های زیاد طراحی شده ‌اند و حجم بالایی را می ‌توانند ذخیره کنند.

ابعاد کارت ‌های یاد شده به مانند ابعاد SD Card معمولی است اما تا ۲ ترابایت اطلاعات را نیز ذخیره خواهند کرد. خوب است بدانید در کارت SDXC برای اینکه فضای بیشتری برای سازمان دهی اطلاعات و داده‌ ها داشته باشیم می ‌بایست از سیستم فایل exFAT استفاده شود.

در واقع می ‌توان گفت ویندوز ۷ به بعد، لینکوس و مک او اس قادر به پشتیبانی از حافظه ‌های یاد شده هستند. همچنین باید اشاره کنیم که در حال حاضر  کارت‌ های حافظه SDHC در ظرفیت هایی بین ۴GB تا کارت های حافظه ۳۲GB و  انواع SDXC در ظرفیت های بیش از ۳۲GB تولید می ‌شوند.

کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SDHC/SDXC

کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SDUC

این استاندارد از کارت‌ های حافظه در سال ۲۰۱۸ معرفی شد از ظرفیت ۱۲۸ ترابایت و همچنین سرعت نوشتن ۹۸۵ مگابایت در ثانیه پشتیبانی می‌ کند. همچنین می ‌توان آنها را از طریق رابط کارت‌ های SD، SDHC و SDXC مورد استفاده قرار داد.

کلاس بندی کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD ؛ کدام کلاس را بخریم؟

معمولاً کارت ‌های حافظه SD سرعت ‌های مختلفی دارند. این موضوع باعث شده است که بر این اساس کارت ‌های حافظه SD کلاس ‌بندی‌ های مختلفی نیز داشته باشند. در واقع کارت ‌های حافطه SD به کلاس ‌های ۲، ۴، ۶ یا ۱۰ تقسیم می‌ شوند.

خوب است اشاره کنیم کارت‌ هایی در کلاس ۱۰ از سرعت نوشتن اطلاعات به میزان ۱۰ مگابایت در ثانیه پشتیبانی می‌ کنند. در مورد کلاس ۶ باید بگوییم که کارت ‌های حافظه در کلاس ۶ از سرعت نوشتن ۶ مگابایت در ثانیه پشتیبانی می ‌کند. علاوه بر این خوب است بدانید که کارت‌های حافظه علاوه بر کلاس مشخصه دیگری به نام درجه سرعت نیز دارند.

در واقع درجه سرعت به بالاترین میزان سرعت نوشتن اطلاعات اشاره دارد. به عنوان مثال برخی از کارت ‌های SD دارای سرعت ۳۰ مگابایت در ثانیه و برخی نیز ۴۵ مگابایت در ثانیه هستند. با این حساب برای اقدامات مختلف از جمله از استفاده از حافظه SD Card به عنوان کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] دوربین باید کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] مناسبی را با توجه به کلاس کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] انتخاب کنید.

کلاس بندی کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD ؛ کدام کلاس را بخریم؟

کلاس‌ های Speed Class، UHD Speed Class و Video Speed Class

به عنوان مثال یک عکاس معمولی برای کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] دوربین خود که معمولاً تصاویری با رزولوشن پایین ثبت می ‌کند می ‌تواند از کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] با کلاس ۴ یا Speed Class استفاده کند. اما برای کاربرد های حرفه ‌ای‌تر و دوربین‌ های فیلمبرداری HD و تصاویر با کیفیت استفاده از کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] با کلاس ۶ یا UHS Speed Class پیشنهاد می ‌شود.

و در صورتی که عکاسی با فیلم ‌های HD و تصاویر رزولوشن بالا سرو کار زیادی دارد بهتر است از کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] با کلاس ۱۰ همان Video Speed Class استفاده کند. در پایان این قسمت هم باید اشاره کنیم که هر چه سرعت نوشتن در یک کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] بیشتر باشد می‌ توان تصاویر بیشتری را به صورت پی در پی ثبت کرد.

سخن پایانی نکاتی که در نگهداری کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD باید رعایت کنیم

 یکی از راهکار ها این است که هر از چند گاهی کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD خود را فرمت کنید. امروزه این امکان از طریق منوی بسیاری از دوربین ‌های دیجیتال نیز فراهم است. توجه داشته باشید با این کار تمام تصاویر راز روی کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] پاک خواهند شد. پس قبل از فرمت به یاد داشته باشید تا یک نسخه پشتیبان از تصاویر و اطلاعات موجود در کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] تهیه کنید.

علاوه بر این در انتخاب یک کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] دقت لازم را داشته باشید و سعی کنید برند هایی را انتخاب کنید که در این زمینه شناخته‌ شده ‌تر هستند که در این راستا می ‌توان به برند هایی همچون سونی، سامسونگ، سن‌دیسک، لکسا و توشیبا اشاره کرد. البته همیشه احتمال خرابی کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] نیز وجود خواهد داشت و برای احتیاط می ‌بایست از تصاویر مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.