چطوری مصرف دیتا موبایل اپلیکیشن های گوشی را متوقف کنیم؟
چطوری مصرف دیتا موبایل اپلیکیشن های گوشی را متوقف کنیم؟

دیتا موبایل یک منبع ارزشمند برای گوشی موبایل محسوب می ‌شود؛ اساساً دیتا موبایل یکی از قرارداد های مبتنی بر دنیای موبایل است که هنوز محدودیت‌ هایی دارد و اگر آن را کنترل نکنیم می ‌تواند بسیار پر هزینه باشد. روش حیاتی برای قطع دسترسی برنامه ها به اینترنت در اندروید، اطلاع از میزان استفاده هر برنامه از اینترنت گوشی و سپس یافتن راه ‌هایی برای محدود کردن آن است.

روش‌ های مختلفی برای محدود کردن دسترسی به اینترنت در اندروید وجود دارد که خواه با مسدود کردن فعالیت برنامه‌ ها در پس زمینه یا با نصب نسخه‌ ی لایت هر برنامه انجام می ‌پذیرد. در ادامه راهکار هایی برای محدود کردن استفاده ‌ی بیش از حد برنامه‌ ها از اینترنت موبایل آورده شده که به تفصیل به آنها می ‌پردازیم.

محدود کردن استفاده از اینترنت اندروید با Data Hogs

اولین قدم برای قطع دسترسی برنامه ها به اینترنت در اندروید این است که بفهمید کدام یک از آنها بیشترین استفاده دیتا موبایل را در اختیار دارد. برای  انجام این کار، مراحل زیرا دنبال کنید:

 

Settings> Network & internet> Mobile/Cellular network> App data usage

 

محدود کردن استفاده از اینترنت اندروید با Data Hogs

در اینجا می ‌توانید ببینید که هر یک از برنامه ‌های گوشی شما در یک دوره زمانی چه مقدار داده استفاده کرده ‌اند. همچنین می‌ توانید روی یک برنامه تکی ضربه بزنید و مشاهده کنید که چه مقدار از حجم اینترنت به استفاده ‌ی این اپلیکیشن در پس زمینه اختصاص یافته است. اگر فکر می ‌کنید آن برنامه از داده‌ های پس زمینه بیش از حد استفاده می ‌کند، گزینه‌ی “Background data” را غیرفعال کنید.

Background data

اگر گوشی اندرویدی شما از این ویژگی برخوردار نیست، می ‌توانید از برنامه‌ های محدود کردن مصرف اینترنت برای ردیابی مصرف داده گوشی خود نیز استفاده کنید:

  • My Data Manager
  • ۳G Watchdog
  • GlassWire
  • Data Usage Monitor
  • Internet Speed Meter Lite

Android Data Saver راهکاری برای قطع دسترسی برنامه‌ ها به اینترنت در اندروید

یک روش همه جانبه برای جلوگیری از استفاده‌ی اپلیکیشن‌ ها از دیتای گوشی و وصل نشدن برنامه ها به اینترنت استفاده از Android Data Saver است که خاص خود اندروید است. برای این امر مراحل زیرا دنبال کنید:

 

Settings> Network & internet> Data Saver> Use Data Saver> On

 

Android Data Saver راهکاری برای قطع دسترسی برنامه‌ ها به اینترنت در اندروید

این قابلیت استفاده از داده پس زمینه را برای بسیاری از برنامه ‌های شما محدود می ‌کند، اگرچه همیشه می ‌توانید روی گزینه «داده‌ های نامحدود» ضربه بزنید تا هر برنامه‌ای که می‌خواهید شامل این محدودیت نشود را جدا کنید.

پس زمینه

جلوگیری از دسترسی برنامه ها به اینترنت اندروید در مرورگر

هنگام بررسی استفاده از داده پس زمینه احتمالاً متوجه شده ‌اید که Chrome یا هر مرورگر اندرویدی دیگری که استفاده می‌ کنید می‌ تواند مقدار زیادی از حجم دیتای شما را هدر دهد. فراتر از نکته قبلی در مورد مسدود کردن استفاده از داده‌ های پس زمینه در Chrome، شما می‌ توانید برای کنترل مصرف دیتای اندروید با دنبال کردن مراحل زیر نسخه ‌ی لایت Chrome را فعال کنید.

جلوگیری از دسترسی برنامه ها به اینترنت اندروید در مرورگر

این امر تعداد دفعات بارگیری تصاویر غیرضروری و همچنین تبلیغات و سایر عناصر حجیم صفحه که حجم زیادی از اینترنت را مصرف می ‌کند را کاهش می‌دهد.

حالت لایت اپلیکیشن به این صورت کار می ‌کند که صفحات مورد نظر کاربر را قبل از ارسال به وی برای گوگل ارسال می ‌کند و سپس به صورت لایت به دست کاربر می ‌رسد. از نظر فنی، در چنین شرایطی بارگذاری صفحه می ‌تواند کمی کند تر باشد، اما همچنین از دیتای کمتری نیز استفاده می‌ کند.

هنگامی که حالت Lite را روشن کردید، می ‌توانید مقدار صرفه جویی داده را مشاهده کرده و لذت ببرید. علاوه بر این نگرانی از بابت امنیت این حالت نداشته باشید، زیرا رمز گذاری دو طرفه شده است.

مرورگر های دیگری مانند Edge و Firefox از ویژگی Save Data مانند Chrome برخوردار نیستند. اگر به دنبال یک مرورگر اندروید سبک هستید که به طور خودکار مقادیر زیادی از عناصر صفحات وب را که باعث مصرف زیاد دیتای گوشی می‌ شوند را مسدود کرده و باعث صرفه جویی در حجم اینترنت شما می‌شود، به شما برنامه‌ های Opera Mini یا Brave را پیشنهاد می ‌کنیم.

Opera Mini

نرم افزار محدود کننده مصرف اینترنت اندروید

یکی از راه‌ های خاموش کردن اینترنت موبایل جهت عدم دسترسی اپلیکیشن ها به آن استفاده از برنامه شخص ثالث NetGuard است. این یک برنامه ‌ی منبع باز محسوب می‌شود که نه تنها از استفاده برنامه ‌ها از داده موبایل جلوگیری می ‌کند، بلکه از اتصال آنها از طریق Wi Fi هم جلوگیری به عمل می ‌آورد.

نحوه‌ی کار با NetGuard 

NetGuard تمام برنامه ‌های گوشی را به ترتیب حروف الفبا نمایش می‌ دهد. در کنار هر کدام، تا گل‌ هایی برای گزینه ‌ی وای فای و اینترنت قرار داده شده که می ‌توان براساس ترجیح فعال یا غیر فعال کرد.

برای دسترسی به کنترل‌ ها و ویژگی‌ های بیشتر، روی پیکان کشویی کنار هر برنامه ضربه بزنید. گزینه ‌ها شامل توانایی محدود کردن یک برنامه فقط هنگام رومینگ است. متناوباً، می‌توانید به هر اپلیکیشنی که می ‌خواهید این اجازه را بدهید که از دیتای موبایل استفاده کند، در حالی که سایر برنامه ‌ها مسدود هستند.

نحوه‌ی کار با NetGuard 

این اپلیکیشن به شما امکان می ‌دهد وای فای یا داده تلفن همراه را برای همه برنامه ‌ها به طور پیش فرض مسدود کنید. همچنین وقتی نمایشگر روشن است می توانید به طور‌خودکار اجازه دسترسی به اینترنت را بدهید.

در صورت لزوم، می ‌توانید استفاده از اینترنت موبایل را در ارتباطات خاص شبکه محدود کرده یا استفاده نامحدود در شبکه‌ ی ۳G را مجاز کرده، اما LTE را محدود کنید. گزینه‌های NetGuard محدود به مسدود کردن داده ‌ها نیست. این برنامه به شما کمک می‌ کند که هنگام اتصال برنامه ها به اینترنت نیز نظارت داشته باشید.

NetGuard

فعال کردن این تنظیمات می ‌تواند به شما کمک کند که در صورت نصب یک بازی که به اتصال به اینترنت نیاز دارد، شگفت ‌زده نشوید. با این اوصاف، برخی بازی ‌ها حتی بدون دسترسی مداوم به اینترنت کار نمی‌ کنند، بنابراین ممکن است مجبور شوید به NetGuard برگردید و به برخی از موارد دلخواه خود اجازه دسترسی به وای فای یا دیتای موبایل را بدهید.

در این مطلب سعی شد تا برخی راهکارهای قطع دسترسی برنامه ها به اینترنت در اندروید را به شما دوستداران موبایل و تکنولوژی معرفی کنیم. امید است که این مطلب برای شما مفید واقع شود. فروشگاه اینترنتی اروم تل بی صبرانه منتظر اشتراک گذاری نظرات شما عزیزان در این خصوص است.