راهکار هایی ساده برای رفع مشکل هنگ کردن گوشی های موبایل شیائومی
راهکار هایی ساده برای رفع مشکل هنگ کردن گوشی های موبایل شیائومی

گوشی های شیائومی نه تنها در چین بلکه در سایر کشور های آسیایی هم یکی از برترین برند های گوشی هوشمند محسوب می‌‌شود. گوشی‌ های هوشمند شیائومی با پوسته UI (رابط کاربری) سفارشی خود این شرکت اجرا می‌شوند که به عنوان «Android MIUI» لقب گرفته است.

رم MIUI تنها دلیل موفقیت شیائومی است، زیرا دارای چندین ویژگی برتر و گزینه ‌های شخصی سازی است. اگرچه دستگاه‌ های MIUI با پیکربندی سخت ‌افزاری خوبی عرضه می ‌شوند، اما کاربران گوشی شیائومی هم همانند تمام گوشی‌ های اندرویدی ممکن است با مشکلات ری استارت و هنگ کردن گوشی شیائومی روبرو شوند. از‌ این‌ رو ممکن است با این سوال رو به ‌رو شوند که چرا گوشی هنگ می ‌کند .

جالب است بدانید که تمام گوشی ‌های هوشمند اندرویدی با مشکلات هنگ شدن مواجه می  ‌شوند و علت آن در اکثر موارد به عدم تناسب حافظه داخلی با حجم اطلاعات ذخیره شده و کافی نبودن حافظه رم گوشی نسبت به تعداد برنامه ‌های نصب شده است.

یا تعداد برنامه ‌های درحال اجرا و فعال در پس زمینه مربوط می ‌شود، در صورتی که اقدامات ابتدایی نظیر پاک کردن حافظه و حذف نصب برنامه‌ های غیر ضروری و غیر کارامد را انجام داده باشید و همچنین با استفاده از منوی مدیریت اپ ‌ها، برای اپلیکیشن‌ های خود محدودیت کار در بک گراند گذاشته باشید، اما همچنان با مشکل مواجه باشید می ‌توانید روش ‌های زیر را نیز امتحان کنید.

راهکار های رفع هنگ گوشی های شیائومی

راه‌حل رفع هنگ کردن گوشی شیائومی

گاهی با وجود روشن بودن گوشی موبایل، دستگاه واکنشی نسبت به تب‌ ها از خود نشان نمی ‌دهد و یا حتی ممکن است رابط کاربری MIUI آن بطور خودکار ری استارت شود، و این سوال پیش می آید که علت سیاه شدن صفحه گوشی شیائومی و هنگ کردن چیست؟

علت ‌های مختلفی برای کار نکردن و یا در اصطلاح هنگ کردن گوشی موبایل شیائومی یا هر گوشی اندرویدی وجود دارد. در این مقاله سعی می ‌کنیم به علت هنگ گوشی شیائومی و همینطور نحوه رفع این مشکل بپردازیم. 

ناگفته نماند که در مدل‌ های جدید شیائومی این مشکلات را تجربه نخواهند کرد به این دلیل که این شرکت اقدامات بسیار قابل ‌توجهی را برای روان بودن نرم افزار خود ارائه می ‌دهد. لازم به ذکر است که این روز ها مشکلات مربوط به هنگ کردن گوشی ‌های این شرکت حتی در مقایسه با سایر گوشی‌ های اندرویدی بسیار نادر است و طبق تجربه می ‌توان گفت که شیائومی حتی کمتر از سایر برند ها با مشکل هنگ شدن مواجه می‌ شود.

راه‌حل رفع هنگ کردن گوشی شیائومی

روش ۱- برای رفع هنگ کردن گوشی وارد تنظیمات developer option شیائومی شوید

برای رفع هنگ کردن گوشی  و رفع قفل شدن گوشی شیائومی به تنظیمات گوشی مراجعه کنید و منوی about phone را باز کرده و روی گزینه ورژن miui هفت بار پشت سر هم ضربه بزنید. سپس یک پیام در مانیتور شما ظاهر می ‌شود مبنی بر اینکه شما اکنون developer هستید.

و سپس این متن محو می‌ شود. اکنون تنظیمات developer options برای شما باز شده است، حال به تنظیمات بروید و منوی additional settings را باز کنید و وارد منوی developer options شوید. در این بخش دنیایی از تنظیمات تخصصی که مخصوص افراد متخصص و فنی است در دسترس شما قرار گرفته است.

روش ۱- برای رفع هنگ کردن گوشی وارد تنظیمات developer option شیائومی شوید

گزینه Transition animation scale

سراغ گزینه Transition animation scale بروید و آن را off کنید تا دیگر انیمیشن ‌های پیش‌فرض اجرا نشده با این اقدام فشار روی پردازنده گوشی کمتر می ‌شود.

گزینه animation duration 

همچنین گزینه بعدی آن نیز که animation duration است که باید برای کم کردن بار بر دوش پردازنده آن را در حالت off قرار دهید. در واقع با این اقدام شما از اشغال حافظه رم گوشی برای انیمیشن ‌های رابط کاربری جلوگیری می ‌کنید و مشکلتان حل خواهد شد. با کمی دقت در سایر گزینه‌ های همین بخش developer options خواهید دید که تنظیمات بسیار زیادی در دسترستان قرار گرفته که در حالت عادی در منو وجود ندارد.

گزینه window animation scale 

همچنین در این قسمت شما گزینه window animation scale  را نیز می ‌توانید مشاهده کنید. با off کردن این گزینه نیز می ‌توانید رم بیشتری را برای سرعت بخشیدن به گوشی شیائومی خود در اختیار داشته باشید. بعد از off کردن این موارد سرعت گوشی شیائومی به نحو قابل ‌توجهی افزایش خواهد یافت.

اما توصیه می ‌شود که هر کدام یک از گزینه‌های developer option را تنها با اطلاع از عملکرد آن تغییر دهید. اگر اطلاعات فنی لازم را نداشته بهتر است که این کار را به یک متخصص بسپارید.

با off کردن این سه گزینه سرعت باز و بسته شدن اپلیکیشن ‌ها و جا به‌ جایی بین صفحات مختلف بهتر شده و سرعت گوشی به نحو قابل ‌توجهی افزایش می ‌یابد.

گوشی شیائومی

روش ۲- ری استارت کنید

راه اندازی مجدد دستگاه یکی از بهترین راه حل‌ ها برای اکثر مشکلات گوشی ‌های هوشمند اندرویدی است. هر زمان که با مشکل هنگ گوشی شیائومی مواجه شدید ، مدتی منتظر بمانید و بررسی کنید که آیا به طور خودکار درست می ‌شود یا نه، در غیر این صورت باید دستگاه را دوباره راه‌اندازی کنید.

روش ۳- گوشی را در حالت ایمن قرار دهید

ری استارت شدن خودکار و هنگ کردن گوشی شیائومی نیز ممکن است به دلیل سوء عملکرد هر برنامه شخص ثالثی رخ دهد. بنابراین، سعی کنید دستگاه خود را در حالت ایمن که برنامه‌ های شخص ثالث را غیر فعال می ‌کند، راه اندازی کنید. اگر در این صورت دستگاه خوب کار کند، مسئله عمدتاً به دلیل نصب برنامه‌ های شخص ثالث است. فقط برنامه ‌هایی که اخیراً نصب شده‌ اند را حذف کنید و تمام!

برای راه ‌اندازی دستگاه در حالت Safe Mode، گوشی را خاموش کرده و سپس دکمه روشن / خاموش را فشار داده و نگه دارید. وقتی آرم Xiaomi در صفحه نمایش شما ظاهر شد، کلید روشن/خاموش را رها کنید. بعد، بلافاصله باید کلید کم کردن میزان صدا را نگه دارید با این کار دستگاه به حالت ایمن راه ‌اندازی می ‌شود.

روش ۴- حافظه نهان سیستم را پاک کنید

گاهی اوقات ایجاد فایل ‌های حافظه پنهان موقت باعث ایجاد چندین مشکل در گوشی هوشمند MIUI شما می ‌شود. برای رفع هنگ کردن گوشی و پاک کردن حافظه پنهان در دستگاه شیائومی خود، باید مراحل زیر را انجام دهید:

  • دستگاه خود را خاموش کرده و به حالت بازیابی بروید.
  • از منوی اصلی، با استفاده از دکمه ‌های تنظیم صدا و سپس کلید پاور گوشی را ریست و حافظه پنهان آن را پاک کنید.
  • wipe, cache را انتخاب کنید.
  • Yes را انتخاب کرده و تمام!

روش ۴: حافظه نهان سیستم را پاک کنید

روش ۵- گوشی خود را ریست کنید

اگر مشکل ری استارت شدن و هنگ کردن MIUI همچنان ادامه دارد، چاره‌ ای جزء برگرداندن به تنظیمات کارخانه یا همان ریست فکتوری وجود ندارد. به یاد داشته باشید که با انجام این تنظیمات، تمام داده ‌های شما پاک می شود. بنابراین، قبل از اقدام به این کار، نسخه پشتیبان تهیه کنید.

امیدواریم با انجام مراحل بالا مشکلات هنگ کردن گوشی شیائومی شما حل شده باشد.