هفت کاربرد جالب فلش مموری USB که باید بدانید
هفت کاربرد جالب فلش مموری USB که باید بدانید

هفت کاربرد جالب بعد از خرید فلش مموری USB که باید بدانید، فلش USB، فلش مموری یا حافظه فلش هر چه که نام ‌اش باشد سال ‌هاست وسیله ‌ای کاربردی در زندگی مدرن ما محسوب می ‌شود. اما درباره کاربرد های جالب آن چه می ‌دانید؟

همه‌ ی ما از فلش مموری برای انتقال داده از یک کامپیوتر و بک ‌آپ گرفتن از فایل ‌های مورد نیازمان استفاده می ‌کنیم، اما باید بگوییم که فلش USB کاربرد های جالب دیگری هم دارد. مثلاً آن که شما می ‌توانید درست مانند فیلم‌ ها از حافظه فلش برای قفل کردن کامپیوتر یا باز کردن قفل آن استفاده کنید.

جدای از این، می‌ توانید به کمک یک فلش USB کامپیوتر خود را به سرعت به وای ‌فای وصل کنید، عملکرد آن ارتقاء ببخشید یا حتی یک وب سرور را مستقیماً از طریق فلش مموری روی کامپیوتر خود راه‌ اندازی و اجرا کنید. در این مطلب می ‌خواهیم به کاربرد های جالب فلش مموری بپردازیم.

 فلش مموری USB

۱. قفل کردن یا گشودن قفل کامپیوتر

 

آیا دل ‌تان می ‌خواهد درست مثل فیلم‌ های سینمایی تنها با کمک یک دکمه کامپیوتر تان را قفل یا بر عکس، قفل آن را باز کنید؟ در حقیقت با ابزار PREDATOR که به طور رایگان در دسترس است، به راحتی می‌ توانید این کار را انجام دهید.

ابزار PREDATOR یک فلش USB را به یک ابزار کنترل دسترسی یا در حقیقت، یکی از دکمه ‌های کامپیوتر تان بدل می ‌کند. هنگامی ‌که از جلوی کامپیوتر تان بلند می ‌شوید، فلش مموری را خارج کنید تا به این ترتیب دستگاه ‌تان قفل شود. وقتی دوباره پشت سیستم ‌تان برگشتید، حافظه فلش خود را وصل کنید تا قفل کامپیوتر باز شود.

این‌ کار درست مانند استفاده از دکمه‌ ی قفل (Lock) در ویندوز است، اما با این تفاوت که با استفاده از این روش به وارد کردن دوباره ‌ی رمز ورود خود پس از هر بار خروج نیازی نخواهید داشت.

هر بار که فلش مموری خود را خارج کنید، پنجره‌هایی که باز هستند مینیمایز می‌شوند و صفحه نمایش شما خاموش خواهد شد. حال اگر حافظه فلش خود را دوباره متصل کنید، نمایشگر نیز روشن می‌شود.

۲. امکان اجرای برنامه‌ های قابل حمل در همه ‌جا

گرچه یکی از ویژگی ‌های عجیب نرم ‌افزار ها، لزوم نصب ‌شان است، با این همه اگر از برنامه‌ های قابل حمل استفاده کنید، با چنین مشکلی مواجه نخواهید شد.

برنامه ‌ها و بازی ‌های قابل حمل به راحتی می ‌توانند روی یک فلش USB کپی و سپس در هر دستگاه مناسب دیگری که عموماً باید یک کامپیوتر ۳۲ یا ۶۴ بیتی باشد، اجرا شوند. مرورگر ها، ابزار های ایمیل، برنامه ‌های پیام‌ رسان و بازی ‌ها را می ‌توان از طریق یک فلش مموری در کامپیوتر راه ‌اندازی کرد.

طی تعطیلات خود، در کتابخانه یا کافی ‌نت و هر موقعیت دیگری که بخواهید تعدادی از برنامه ‌های‌ تان را دم دست داشته باشید و روی هر کامپیوتری که بخواهید اجرا کنید، این روش، راه‌ حل بسیار مناسبی خواهد بود.

قفل کردن یا گشودن قفل کامپیوتر

۳. بهبود عملکرد با ReadyBoost

اگر عملکرد هارد کامپیوتر شما کُند است، ReadyBoost می ‌تواند در ارتقای سرعت آن به شما کمک کند. هنگامی‌که از ReadyBoost برای بهبود این عملکرد کمک می ‌گیرید، فلش شما با چندین بار کَش کردن فایل ‌های استفاده شده، هم ‌چون یک حافظه پنهان (کَش) هارد دیسک عمل می ‌کند. اگر خواندن فایل‌ ها از روی فلش مموری سریع ‌تر از خواندن آن‌ ها از روی هارد درایو کامپیوتر باشد، ویندوز از کش حافظه فلش استفاده خواهد کرد.

با این ‌حال، اگر یک درایو ۷۲۰۰+ دور بر دقیقه (RPM) داشته باشید، با انجام این‌کار عملکرد دستگاه ‌تان پیشرفت چشم ‌گیری نمی ‌کند. اگر هم درایو شما یک درایو حالت جامد یا SSD باشد، به دلیل سرعت بالاتر SSD در مقایسه با کش، ویندوز اجازه ‌ی استفاده از ReadyBoost را نخواهد داد.

برای فعال ‌سازی ReadyBoost کافی ‌ست در ویندوز اکسپلورر روی فلش USB کلیک راست کنید، گزینه ‌ی Properties را انتخاب و از گزینه ‌های موجود در تب ReadyBoost استفاده کنید. توجه داشته باشید که ویندوز تنها زمانی اجازه‌ ی فعال ‌سازی ReadyBoost را می ‌دهد که سرعت فلش مموری شما بالا باشد. از همین ‌رو ممکن است در بعضی USB ها برخی از گزینه‌ های موجود در تبReadyBoost ، غیر فعال باشند. به این نکته هم دقت کنید که ابزار ReadyBoost به فلش مموری ‌هایی نیاز دارد که دست‌کم ۲۵۶ مگابایت حافظه‌ ی خالی داشته باشند.

بهبود عملکرد با ReadyBoost

۴. بک ‌آپ گرفتن با Win32 Disk Imager

بک‌آپ گرفتن با Win32 Disk Imager

گر جزء کسانی هستید که از فلش مموری خود برای چندین منظور استفاده می‌ کنند، بد نیست همیشه به فکر بک ‌آپ گرفتن از فایل و محتوای موجود باشید. برای انجام چنین کاری Win32 Disk Imager یکی از روش‌ های آسان است. دیسک ‌ایمیج فایلی است که محتوا و ساختار تمام دیسک را ذخیره و حفظ می ‌کند.

گرچه از Win32 Disk Imager معمولاً برای رایت کردن دیسک ایمیج ‌هایی با قابلیت بوت شدن روی حافظه فلش استفاده می ‌شود، این ابزار می ‌تواند ایمیج هم بگیرد. کافی است آن را نصب و اجرا کنید، فلش USB خود را وارد، مقصد آن را انتخاب و برای Image File خود یک نام انتخاب کنید. حال برای همسان ‌سازی داده‌ ها یا کلون کردن آن ‌ها کافی است روی گزینه‌ ی Read کلیک کنید. زمانی‌که به بازیابی دیسک ایمیج خود نیاز پیدا کردید، ایمیج موردنظر خود را Browse و روی گزینه‌ ی Write کلیک کنید.

۵. ذخیره کردن مدارک مهم در سفر

اگر اهل سفر هستید، احتمالاً برای‌ تان پیش آمده که مدارک و اسناد خود را گم کنید. ویزا، تأییدیه رزرو اقامتگاه و حتی پاسپورت ‌تان ممکن است در طول سفر به راحتی گم شوند. اگر کسی که کیف ‌ها را حمل می ‌کند، اشتباهاً آن‌ ها را عوض کند و شما مدارک ‌تان را در یک کیف دیگر قرار دهید، به سادگی می‌ تواند چنین اتفاقی رخ دهد و مدارک ‌تان گم شوند.

برای جلوگیری از چنین درد سر هایی، یک راه‌ حل‌ ها این است که مدارک مهمی را که در سفر خود به آن ‌ها نیاز دارید، روی یک فلش USB ذخیره کنید و با خود همراه داشته باشید. این اطلاعات حتی می ‌تواند شامل تصویر اسکن شده پاسپورت‌ تان هم باشد تا اگر در حال سفر به خارج کشور هستید، حتی در صورت گم شدن پاسپورت، مسئولان امر بتوانند سوابق شما را چک کنند.

۶. امکان نصب تمامی سیستم ‌های عامل

امکان نصب تمامی سیستم‌های عامل

USB دیسک ایمیج‌ های قابل بوتِ سیستم‌ های عامل می ‌توانند به شما در نصب یک سیستم عامل (OS) جدید بر روی کامپیوتر تان کمک کنند.برای مثال، کاربران ویندوز ۱۰ می ‌توانند با استفاده از ابزار مربوطه یک USB دیسک اینستالر قابل بوت ایجاد کنند. این کار کمک می ‌کند تا در صورت بروز هر مشکلی در سیستم عامل، بتوانید ویندوز خود را ریکاور یا دوباره نصب کنید.

به همین صورت نیز می ‌توان تمامی سیستم عامل‌ ها با مبنای لینوکس را از طریق USB نصب کرد. از آن ‌جا که در این روش می ‌توان پیش از نصب سیستم عامل و از روی فلش مموری فضای OS را تجربه کرد، محیط آن پویا و ملموس خواهد بود.گفتنی است شما می ‌توانید یک USB دیسک اینستالر را برای macOS هم ایجاد کنید.

۷. حفظ امنیت در زمان آنلاین بودن با سیستم عامل تیلز

ممکن است شما به دنبال سیستم عاملی باشید که برای حفظ حریم شخصی و امنیت فعالیت ‌های آنلاین ‌تان، بتوان آن را از طریق فلش مموری اجرا کرد. در این راستا بهترین پیشنهاد تیلز (Tails) است که برخلاف دیگر سیستم عامل‌ های استاندارد حریم شخصی شما را حفظ می‌ کند و در فضای نت ناشناس نگه ‌تان می ‌دارد.

هیچ لاگ و گزارشی در این سیستم عامل ذخیره نمی ‌شود. علاوه بر این یک نرم‌افزار پیشرفته، رمز نگاری فایل ‌ها، ایمیل و پیام‌ های فوری شما را انجام داده و دیتای اینترنت شما از طریق تور (Tor) منتقل می ‌شود.

هر بار استفاده از تیلز روی فلش USB شما، آغاز یک فعالیت نو و جدید است چرا که در آن هیچ داده ‌ای حفظ نمی‌ شود. این مسئله امنیت و حریم شخصی شما در زمانی که آنلاین هستید را افزایش می‌ دهد. تنها نکته‌ ای که می ‌ماند این است که حتماً مطمئن باشید که پسورد تان امن است.