آیا Eject کردن فلش مموری واقعا ضروری است؟
آیا Eject کردن فلش مموری واقعا ضروری است؟

چرا باید فلش مموری را Safe to Remove کنیم؟ اگر در کامپیوتر یک فلش مموری یا هارد اکسترنال را بدون Eject کردن از پورت USB بیرون بکشید، معمولا یک هشدار با این مضمون به نمایش در می‌آید: Disk Not Ejected Properly که یعنی دیسک به‌ درستی بیرون کشیده نشده است. اما آیا واقعا Eject کردن فلش مموری یک امر ضروری محسوب می ‌شود؟

پاسخ احتمالا خیر است؛ فقط کافی است بعد از کپی کردن اطلاعات چند ثانیه صبر کنید و سپس فلش مموری مورد نظر را بیرون بکشید. برای محکم ‌کاری، بهتر است در مورد هارد های اکسترنال، به ‌خصوص آن‌ هایی که از قطعات چرخان استفاده می ‌کنند، کمی محتاطانه ‌تر عمل کنید و در مورد بیرون کشیدن سیم آن عجله نکنید.

البته این یک توصیه علمی نیست ولی باید بگوییم که در بدترین حالت ممکن، فایل مورد نظر به‌ درستی منتقل نمی ‌شود یا برای فایل ‌های موجود در حافظه‌ ی اکسترنال مشکلی پیش می‌ آید.

Eject کردن فلش مموری

«فرانک وانگ» (Frank Wang)، دانشجوی دکترای رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه MIT، در این رابطه می‌ گوید: «من در ۵ سال گذشته، فلش مموری ‌ها را بدون Eject کردن از کامپیوتر بیرون می ‌کشم و تا حالا به مشکلی بر نخوردم» البته می‌ دانیم که چنین موردی را نمی ‌توان به تمام کاربران تعمیم داد اما می ‌توان گفت که در اکثر اوقات «انجام چنین کاری برای یک کاربر معمولی مشکل ‌زا نخواهد بود.»

با این حال، برای درک بهتر این موضوع، می ‌توانیم پشت‌ صحنه‌ ی این ماجرا را بررسی کنیم.

مشکلات احتمالی

اول از همه به بخشی از پشت ‌صحنه‌ ی مربوط به این ماجرا می ‌پردازیم و در ادامه مشکلات احتمالی را بررسی می‌ کنیم.فرض کنید در حال انتقال یک فایل از کامپیوتر به فلش مموری خود هستید. دستگاه شما برای انجام چنین کاری احتمالا از روشی به نام write cache بهره می ‌برد که در حقیقت یک حافظه‌ی پنهان و میانی برای انجام چنین کار هایی است.

این یعنی به جای اینکه فایل مستقیما از حافظه داخلی سیستم به مقصد منتقل شود، برای بالا بردن راندمان، از حافظه پنهان بهره می ‌گیرد. این حافظه پنهان بخشی از سیستم محسوب می‌ شود که به این گجت اجازه می ‌دهد چنین تبادلاتی را با سرعت بالاتری انجام دهد.

«اندی پاولو» (Andy Pavlo)، استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه کارنگی ملون، در این رابطه می ‌گوید: «زمانی که فایلی را به فلش مموری منتقل می ‌کنیم، در حقیقت این فایل به حافظه موقت منتقل می ‌شود و در ادامه پیامی برای انتقال موفقیت ‌آمیز آن به فلش مموری نمایش داده می‌ شود. اما در حقیقت تمام فایل مورد نظر هنوز به فلش مموری نرسیده است.»

با write cache، کامپیوتر شما فرایند انتقال و کپی‌برداری را در پس ‌زمینه اجرا می ‌کند. تمام این فرایند خیلی سریع و در عرض چند میلی ‌ثانیه اتفاق می ‌افتد. در کامپیوتر های مک، همواره از write cache استفاده می ‌شود اما در سیستم ‌های ویندوزی این روش به ‌صورت پیش ‌فرض غیرفعال است و کاربران می ‌توانند آن را به‌ صورت دستی فعال کنند.

write cache

«پاولو» در مورد ارتباط این بخش با Eject کردن می ‌گوید: «با این کار ما به سیستم می ‌گوییم که می‌ خواهیم فلش مموری را از کامپیوتر بیرون بکشیم و به همین خاطر محتوای write cache باید کاملا خالی شود.»کامپیوتر هایی که از write cache استفاده می‌کنند، اگر کاربر قبل از بیرون کشیدن فلش مموری آن را Eject نکند، شاید بخشی از این فایل‌ ها به‌درستی منتقل نشوند.

به همین خاطر، «پاولو» توصیه می‌ کند که کاربران کامپیوتر های مک، بهتر است از فرایند Eject کردن بهره ببرند. بنابراین اگر در حین فرایند انتقال معمولی یا فعالیت write cache در پس‌ زمینه فلش مموری را بیرون بکشیم، چه مشکلاتی پدید می ‌آید؟

اولین احتمالی که باید مطرح کنیم، مخدوش شدن فایل ‌های ارسالی است، البته به احتمال زیاد مشکلی برای فایل مبدأ به وجود نمی ‌آید. بعد از آن، باید احتمال مخدوش شدن دیگر فایل ‌های موجود در فلش مموری را هم در نظر بگیریم. بزرگ ترین مشکلی که شاید پدیدار شود، اختلال در نحوه‌ ی ذخیره ‌سازی فایل‌ ها در فلش مموری است که باعث می ‌شود فلش مموری نتواند به فایل‌ های ذخیره شده در حافظه خود دسترسی پیدا کند.

شرکت «سن‌دیسک» (SanDisk) که یکی از بزرگ‌ ترین سازندگان حافظه ‌های جانبی در جهان محسوب می ‌شود، در این باره می‌ گوید: «اگر از فلش مموری، هارد اکسترنال یا کارت SD استفاده می ‌کنید، توصیه می‌ کنیم که قبل از خروج آن‌ ها از کامپیوتر، دوربین یا گوشی، ابتدا از طریق نرم ‌افزاری آن‌ ها را Eject کنید. از آنجایی که ما نمی ‌توانیم فرایند های فعال در پس ‌زمینه را مشاهده کنیم، عدم انجام این کار می ‌تواند مشکل ‌زا باشد.»

اما بهتر است خوش‌بین باشیم

خب بالاخره Eject فلش مموری واقعا ضروری است یا نه؟ «جیم والدو» (Jim Waldo)، رییس بخش تکنولوژی یکی از دانشکده‌ های هاروارد، می ‌گوید: «عموما، انجام یا عدم انجام این کار تأثیر چندان مهمی ندارد.» او در ادامه می ‌گوید: «اگر کاربر مورد نظر دقیقا در زمان بسیار نامناسب فلش مموری خود را از سیستم بیرون بکشد، چنین کاری می‌ تواند تأثیر منفی در عملکرد فلش مموری داشته باشند که البته احتمال چنین موضوعی بسیار پایین است.» 

فلش مموری

به عبارتی دیگر، خراب شدن فلش مموری به دلیل انجام چنین کاری خیلی خیلی نا محتمل است. اگر نگران بیرون کشیدن فلش مموری در وسط فرایند مربوط به write cache هستید، باید بگوییم این فرایند آن‌قدر سریع انجام می‌ گیرد که انسان ‌ها اصلا نباید بابت آن نگرانی داشته باشد.

«والدو» در همین ارتباط می ‌گوید تنها ابر قهرمان‌ هایی مانند «فلش» باید نگران این موضوع باشند.«فرانک وانگ» هم سرعت بالای این فرایند ها را تایید می ‌کند. «زمانی که به نظر می ‌رسد فرایند انتقال به پایان رسیده و می‌ خواهید فلش مموری را از سیستم بیرون بکشید، مطمئن باشید که فرایند اصلی پیش از آن به اتمام رسیده است.»

به طور خلاصه، اگر کاربر محافظه‌ کاری هستید، توصیه می ‌کنیم این موارد را به خاطر بسپارید: در میان فرایند انتقال فلش مموری را بیرون نکشید و بعد از اتمام آن هم برای بیرون کشیدن، چند میلی‌ ثانیه صبر کنید. حواستان باشد که کامپیوتر های مک از روش write cache استفاده می‌ کنند اما کامپیوتر های ویندوزی به ‌صورت پیش‌ فرض از این روش بهره نمی ‌برند.

روش write cache

سرانجام، در مورد هارد های اکسترنال بهتر است محکم‌ کاری کنید، هر چند در زمینه ‌ی حافظه ‌های SSD لازم نیست خیلی نگران باشید. اگر از این هارد ها برای گرفتن نسخه ‌ی پشتیبان استفاده می ‌کنید، بهتر است قبل از بیرون کشیدن آن، بر گزینه‌ی Eject کلیک کنید.

این قانون برای هارد های اکسترنال قدیمی و حاوی قطعات چرخان هم صدق می‌ کند. زیرا انتقال فایل به هارد های حاوی قطعات چرخان معمولا بیشتر از حافظه ‌های SSD به طول می ‌انجامد و در ضمن معمولا این قطعات بسیار آسیب‌ پذیر هستند.

«والدو» در نهایت می ‌گوید: «اگر همواره بدون Eject کردن فلش مموری را از سیستم بیرون بکشید، به ‌هیچ ‌عنوان نباید هیچ گونه نگرانی داشته باشید. نگرانی اصلی باید هنگام وصل کردن آن به سیستم باشد، زیرا همواره باید احتمال ورود ویروس از طریق این روش را در نظر داشته باشید.»