نکات مهم در مورد خرید فلش مموری
نکات مهمی که در مورد خرید فلش مموری ها که باید بدانید

نکات مهمی که در مورد خرید فلش مموری ها که باید بدانید، این روز ها اطلاعات و داده‌ های که نیاز به ذخیره دارند بسیار بیشتر از گذشته هستند چون ما از دستگاه ‌های هوشمند بیشتری استفاده می ‌کنیم و برای کار و زندگی در این دنیای پیشرفته به اطلاعات بیشتری نیز نیاز داریم.

از جمله روش ‌های ذخیره ‌سازی اطلاعات، استفاده از دستگاه ‌ها و تجهیزاتی است که قابلیت ذخیره ‌سازی دارند. از جمله این دستگاه ‌ها می ‌توان به هارد اکسترنال، هارد اینترنال، دیتاسنتر، ذخیره‌ سازی ابری، حافظه‌ های SSD، HHD و حافظه فلش مموری یا USB اشاره کرد.

هر کدام از این دستگاه‌ ها قابلیت، سرعت انتقال دیتا و قدرت ذخیره‌ سازی متفاوتی دارند پس شما باید با توجه به نیاز و بودجه خود یکی از آن ‌ها را انتخاب کنید. ما در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات جامع و کاملی را در مورد فلش مموری (flash memory ) در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید.

فلش به چه معناست؟

به تکنولوژی‌ ذخیره‌ سازی اطلاعات بر روی USB، Flash گفته می ‌شود. مموری در سال ۱۹۸۰ توسط دکتر فوجیو ماسوکو و در شرکت توشیبا اختراع شد و نام فلش را به خود گرفت. به دلیل بلوک‌ بندی بزرگتر، سرعت پاک شدن اطلاعات از روی USB سریعتر از انواع حافظه‌ های دیگر است.

از مهم ترین معیار هایی که باید هنگام خرید فلش مموری به آن‌ ها توجه کنید می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

ظرفیت یا فضای ذخیره‌سازی

ظرفیت و فضای ذخیره ‌سازی فلش مموری بیشتر به نوع فایل‌ های که قصد ذخیره یا انتقال آن ‌ها را دارید بر می‌ گردد. هر چقدر داده‌ ها و فایل‌ های شما سنگین ‌تر باشد به تبع به ظرفیت ذخیره‌ سازی بیشتری نیاز خواهید داشت. اگر قصد شما ذخیره عکس و ویدئو باشد قطعاً به حجم و ظرفیت بالاتری نسبت به ذخیره اطلاعات و داده‌ های متنی نیاز خواهید داشت.

این روزها فلش مموری‌ها در ظرفیت‌های مختلف از ۲ گیگ تا ۲ ترا تولید شده‌اند. ظرفیت فلش مموری یا فضای ذخیره‌ سازی آن باید بیشتر از حجم اطلاعاتی باشد که شما دارید، چون ممکن است به فضای بیشتری نیاز پیدا کنید اما امکان ذخیره ‌سازی آن را نداشته باشید. جالب است بدانید که فلش مموری ۳۲ گیگ تا فلش مموری ۶۴ گیگ بیشترین خواهان را بین کاربران دارد.

ظرفیت فلش مموری

سرعت نوشتن و خواندن اطلاعات و داده‌ها

زمانی که از روی یک فلش مموری فایلی را بر روی کامپیوتر منتقل می‌کنید در واقع در حال Read یا خواندن اطلاعات هستید به این مفهوم که اطلاعات در حال خواندن از روی فلش هستند. اما زمانی که فایلی را از روی کامپیوتر در فلش کپی می‌ کنید در واقع در حال Write یا نوشتن اطلاعات هستید.

سرعت فلش مموری بیشتر برای افرادی اهمیت دارد که مایل به خواندن مستقیم اطلاعات از روی آن هستند. لازم به ذکر است که سرعت انتقال داده ‌ای که بر روی بسته ‌بندی فلش مموری نوشته می ‌شود بیشتر حالت ایده ‌آل را در نظر گرفته و تبلیغاتی است. سرعت واقعی یک فلش به سرعت دستگاهی که قرار است از آن استفاده کنید و رابط سخت افزاری آن بستگی دارد.

سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات زمانی اهمیت پیدا می ‌کند که در حال کپی کردن داده‌ ها برروی فلش یا از روی آن هستید. به تبع هر چقدر این کار سریعتر انجام شود، کارایی فلش بالاتر است. سرعت خواندن اطلاعات مربوط به زمانی است که می ‌خواهید فایل‌ها و داده‌های موجود بر روی فلش را فراخوانی کنید.

هر چقدر این فراخوانی سریعتر انجام شود، فلش از کیفیت و قیمت بالاتر ی برخوردار است. به عنوان مثال اگر سرعت خواندن و نوشتن داده ‌ها بر روی فلش بالا باشد هنگام فراخوانی فایل‌ های حجیمی چون فیلم و موسیقی کمتر وقت صرف خواهد شد.
جالب است بدانید که سرعت انتقال داده‌ها معیاری برای پورت دستگاه است.

به عنوان مثال یک فلش مموری با پورت USB3.0 سرعت ۱۰ برابری نسبت به USB2.0 دارد. پس در هنگام خرید به این موضوع توجه کنید تا زمان کمتری را برای نوشتن و فراخوانی اطلاعات از روی فلش مموری صرف کنید.

 

پورت USB2.0، USB3.0، USB3.1 و USB TypeC یا همان سرعت فلش مموری

انتخاب بین پورت ‌های فلش مموری USB2.0 یا USB3.0 بیشتر به نوع دستگاهی دارد که می‌ خواهید بر روی آن فلش مموری را استفاده کنید، بستگی دارد. دقت کنید که دستگاه شما باید از نظر سرعت از این پورت ‌ها پشتیبانی کند. جالب است بدانید که فلش مموری ‌های USB3.0 درست است که از فلش مموری‌های USB2.0 پشتیبانی می‌ کنند.

اما در زمان استفاده بر روی دستگاهی که پورت USB2.0 را پشتیبانی می ‌کند، سرعت آن‌ ها به سرعت USB2.0 کاهش پیدا می ‌کند. فلش مموری که از پورت USB3.0 پشتیبانی می ‌کند می ‌تواند از USB2.0 نیز پشتیبانی کند، اما بر عکس این موضوع امکان ‌پذیر نیست.

سرعت فلش مموری به مواردی چون رابط سخت افزاری، الگوریتم پردازش دیتا و قطعات داخلی آن بر می ‌گردد. در حال حاضر سریع ‌ترین پورت موجود در بازار USB3.1 است.

مهمترین نکته در انتخاب بین پورت ‌های مختلف، سرعت انتقال داده است. پورت‌ های USB3.0 می ‌توانند در هر ثانیه اطلاعاتی معادل ۵ گیگ را منتقل کنند در حالیکه پورت‌ های USB2.0 در هر ثانیه تنها می ‌توانند اطلاعاتی معادل ۴۸۰ مگابیت را منتقل کنند.

از طرفی فلش مموری ‌های USB3.1 و USB TypeC می ‌توانند دیتایی معادل ۱۰ گیگ بر ثانیه را منتقل کنند. البته لازم به ذکر است که این سرعت مربوط به استاندارد سرعت انتقال داده در هر فلش مموری است، پس با خرید یک فلش مموری USB3.1 انتظار نداشته باشید که در هر ثانیه ۱۰ گیگابیت اطلاعات برای شما منتقل کند.

فلش ‌های USB3.0 تفاوت قیمت آنچنانی با فلش ‌های USB2.0 ندارند، پس با توجه به اینکه بسیاری از دستگاه ‌هایی که طراحی می ‌شوند از پورت USB3.0 پشتیبانی می ‌کنند، بهتر است یک فلش مموری با پورت USB3.0 خریداری کنید.

پورت USB2.0، USB3.0، USB3.1 و USB TypeC یا همان سرعت فلش مموری

 

نوع حافظه فلش مموری

به طور کلی دو نوع حافظه فلش مموری داریم که شامل NOR و NAND هستند. تفاوت‌ هایی میان این دو نوع حافظه وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

سرعت و کارایی حافظه NAND بیشتر و بالاتر از حافظه NOR است.

حافظه ‌های NAND نسخه جدید تر و بروز تری نسبت به حافظه‌ های NOR هستند.

نحوه استفاده از فلش با حافظه NOR بسیار ساده ‌تر از فلش با حافظه NAND است چون فلش‌ های NAND معمولاً پیچیده هستند.

از مهمترین تفاوت‌ هایی که میان این دو نوع حافظه وجود دارد می‌ توان به تعداد دفعاتی که قادر به پاکسازی یا فرمت فلش مموری هستید، اشاره کرد. در فلش با حافظه NOR عملیات پاکسازی و بارگذاری اطلاعات جدید می ‌تواند بین ۱۰۰۰۰ تا حدود ۱۰۰۰۰۰ بار انجام شود در حالیکه در فلش با حافظه NAND می ‌توانید همین عملیات را بین ۱۰۰۰۰۰ بار تا ۱۰۰۰۰۰۰ بار انجام دهید.

البته اگر قیمت فلش مموری برای شما مهم است و بودجه کمی برای خرید در نظر گرفته ‌اید بهتر است که فلشی با حافظه NAR انتخاب کنید چون قیمت پایینتری نسبت به فلش‌ های با حافظه NAND دارند.

 

امنیت اطلاعات و داده ‌ها

تصور کنید که به خاطر کوچک و جمع و جور بود فلش مموری آن را جا بگذارید یا گم کنید، همه اطلاعات شما در دسترس هر کسی قرار خواهد گرفت که آن را پیدا می ‌کند! یا سیستمی که از فلش خود بر روی آن استفاده کرده ‌اید، ویروسی بوده و در نتیجه فلش شما نیز ویروسی شده است، در این شرایط چکار می ‌کنید؟

اگر اطلاعاتی که قرار است بر روی فلش ذخیره کنید بسیار مهم و حیاتی هستند، بهترین کار این است که فلش مموری خریداری کنید که قابلیت رمزگذاری دارد. این روز ها فلش مموری ‌هایی که قابلیت اسکن اثر انگشت و تنظیم پسورد را دارند کم نیست.

یکی دیگر از کار هایی که می ‌توانید برای حفظ امنیت اطلاعات خود انجام دهید استفاده از نرم‌افزار های آنتی ‌ویروس است تا اطلاعات مهم خود را در اثر ویروسی شدن فلش مموری از دست ندهید.

 

استحکام بدنه فلش مموری

اگر شما هم جزو افرادی هستید که تجهیرات حساسی چون فلش مموری و حافظه از دست ‌شان می ‌افتد، بهترین راه‌ حل انتخاب فلش مموری با بدنه محکم یا از جنس سیلیکونی است. البته برای جلوگیری از وارد شدن آب به فلش، بهتر است نوعی را انتخاب کنید که در بخش پورت ورودی دارای درپوش هستند.

 

اندازه فلش مموری

این روز ها فلش با ابعاد و شکل‌ های مختلف در بازار بسیار زیاد است. جالب است بدانید که هر چقدر فلش مموری اندازه کوچکتری داشته باشد سخت ‌افزار های قدرتمند تری در آن بکار رفته است و به تبع قیمت بالاتری نیز خواهد داشت. از طرفی احتمال گم شدن این فلش‌ ها به دلیل اندازه کوچک آن‌ ها بیشتر است. پس با توجه به نیاز، بودجه و سلیقه خود بهترین آن ‌ها را انتخاب کنید.

 

فلش مموری با قابلیت OTG

این قابیلت بیشتر برای کاربرانی مفید است که دارای گوشی ‌های اندوریدی هستند و می ‌خواهند اطلاعات را از روی فلش مستقیماً در موبایل خود بخوانند. این فلش‌ها معمولاً دارای دو پورت هستند که یکی USB و برای اتصال به کامپیوتر و لپ‌ تاپ است و پورت OTG نیز برای موبایل طراحی شده است.

همانطور که اشاره کردیم، فلش مموری با قابلیت OTG تنها برای گوشی‌ های اندرویدی قابل استفاده بوده و در نتیجه نمی ‌توان از آن ‌ها برای گوشی ‌های IOS استفاده کرد و برای استفاده نیاز به یک سری رابط دارند.

 

تفاوت حافظه USB با حافظه SSD

امروز تنوع حافظه‌ هایی که می ‌توان بر روی آن‌ ها اطلاعات و داده ‌ها را ذخیره کرد بسیار زیاد است. این حافظه ‌ها فناوری مشابهی در ساخت دارند اما تفاوت ‌های موجود در ساختار آن‌ ها، معمولاً انتخاب را برای مصرف‌کننده سخت کرده است. رم، مموری یا تراشه‌ های DRAM همگی از جمله مواردی هستند که داخل شیار های باریک مادر بورد که نام‌ آن‌ ها درگاه یا پورت است قرار می‌ گیرند.

حافظه USB و SSD از جمله قطعاتی هستند که برای ذخیره اطلاعات از آن ‌ها استفاده می‌ شود. اما چند تفاوت اساسی بین این دو وجود دارد. اکثر حافظه‌ های SSD از حافظه فلش ساخته شده‌ اند اما شما می ‌توانید حافظه USB را در زمینه ‌های دیگری نیز به کار ببرید.

از حافظه USB می ‌توانید در بسیاری از دستگاه‌ ها و وسایل هوشمند مانند گوشی و دوربین دیجیتال استفاده کنید اما SSD چنین قابلیتی ندارد. لازم به ذکر است که حافظه USB مورد استفاده در SSD سرعت بسیار بیشتری نسبت به حافظه USB مورد استفاده در درایو های USB دارد و ساختار کنترل آن ‌ها نیز به مراتب سخت ‌تر است. جالب است بدانید که سرعت و طول عمر SSD در مقایسه با فلش خیلی بیشتر است.

تفاوت حافظه USB با حافظه SSD

 

تفاوت حافظه USB و SSD با سایر حافظه‌ ها

حافظه USB و SSD هر دو از هارد دیسک‌ های دیگر سریع تر هستند و برخلاف هارد دیسک، دارای قطعات متحرک نیستند.
حافظه USB و SSD از نوع حافظه‌ های غیرفرار هستند به این مفهوم که اگر سیستم خاموش شود اطلاعات بر روی این دو نوع حافظه ذخیره می ‌شود. در صورتیکه در همین شرایط، اطلاعات بر روی رم تنها به صورت موقت نگهداری خواهد شد.
باز نویسی اطلاعات بر روی USB و SSD براحتی امکان ‌پذیر است و حذف و اضافه کردن اطلاعات به آن ‌ها کار ساده‌ ای است.

 

برند یا شرکت سازنده فلش مموری

برخی ازفلش مموری ‌های موجود در بازار تبلیغاتی هستند و از کیفیت پایینی نیز برخوردارند. پس در هنگام خرید حتماً به برند و شرکت سازنده توجه کنید. بسیاری از شرکت ‌های سازنده، تخصص بالایی در تولید این دستگاه دارند و قطعاً محصول تولیدی آن‌ها از کیفیت، مرغوبیت و عمر بالاتری برخوردار است.