دلایل مهم داغ کردن گوشی و روش ‌های جلوگیری از آن
دلایل مهم داغ کردن گوشی و روش ‌های جلوگیری از آن

امروزه گوشی موبایل به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی ما تبدیل شده است و بسیاری کارها را بدون آن نمی‌توان انجام داد. یکی از معضلاتی که اغلب ما با آن دسته و پنجه نرم می‌کنیم داغ شدن گوشی است. البته در مدل‌های جدید از فن یا مایع خنک کننده برای رفع این معضل کمک گرفته شده؛ اما اگر مدل‌های قدیمی‌تر دارید که این قابلیت را ندارند بهتر است ادامه مطلب را که پیرامون دلایل داغ شدن گوشی موبایل و چگونگی جلوگیری از آن است، را از دست ندهید.

جالب است بدانید که پردازنده، باتری، نمایشگر و رم از جمله اجزایی هستند که در گوشی شما تولید حرارت می‌کنند. از دیگر دلایلی که می‌توان برای گرم شدن بیش از حد گوشی برشمرد اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی هستند. برخی اوقات ممکن است برنامه‌ای را نصب کرده باشیم که این برنامه دارای باگ باشد و باعث داغ شدن گوشی شود. در این مواقع اگر به آن نیاز ندارید کاملاً آن را حذف کرده و یا با یک به روزرسانی این مشکل را برطرف کنید.

۱- مشکلات مربوط به شارژر یا باتری

باتری و شارژر یکی از دلایل اصلی داغ شدن گوشی به شمار می ‌رود. اگر در هنگام شارژ کردن موبایل خود شاهد گرم شدن بیش از حد آن بودید بدانید که شارژر دلیل آن است. برای حل این معضل بهتر است از شارژ اصلی گوشی خود استفاده کنید و در غیر این صورت آمپراژ گوشی و شارژر را مطابقت دهید تا مغایرتی نداشته باشند و باعث گرم شدن آن نشود.

کابل‌ های معیوب و آسیب دیده نیز می ‌توانند باعث داغ شدن گوشی شوند، بنابراین توصیه می ‌شود از بکار بردن آنها اجتناب کنید.

مشکلات مربوط به شارژر یا باتری

برای طول عمر باتری بهتر است نگذارید شارژ آن صفر شود و بعد اقدام به شارژ کردن کنید زمانی که ۲۰ درصد است اینکار را انجام دهید و وقتی به ۸۰ درصد رسید ار برق جدا کنید، اینکار از گرم شدن موبایل جلوگیری می‌کند.

۲- بک کاور یا قاب موبایل

استفاده از بک کاور های پلاستیکی به ویژه در فصول و روز های گرم سال باعث می ‌شود تا گوشی شما داغ کند. قاب ‌ها و کاور های پلاستیکی اغلب گرما را از خود عبور نمی‌ دهند و فرآیند خنک شدن گوشی را به تأخیر می ‌اندازند. برای جلوگیری از این امر بهتر است هنگام شارژ کردن یا کار با گوشی کاور و قاب را از موبایل جدا کنید!

البته در گوشی ‌های مدرن داغ شدن گوشی صرفاً به دلیل استفاده از یک بک کاور اتفاق نمی ‌افتد و  روی سخن در این مورد بیشتر گوشی ‌های قدیمی‌ تر است.

بک کاور یا قاب موبایل

۳- برنامه‌های فعال روی گوشی

اغلب ما فراموش می ‌کنیم وقتی یک برنامه را روی موبایل استفاده نمی‌ کنیم آنها را کامل ببندیم. این برنامه ‌ها در پس زمینه گوشی فعال هستند و از CPU استفاده می‌ کنند که دلیل داغ شدن گوشی است. برای این کار حتماً برنامه‌ های غیر‌فعال را ببندید!

۴- نور مستقیم خورشید

نور خورشید علاوه بر بالا بردن دمای گوشی ممکن است باعث صدمات جدی ‌تر و انفجار گوشی شود به ویژه اگر در هنگام شارژ شدن در معرض آفتاب باشد.

۵- استفاده بیش از حد دوربین گوشی

کار با دوربین گوشی به ویژه فیلمبرداری، یکی از دلایل مهم داغ کردن موبایل است. اگر شغل شما یا علاقه شما ایجاب می‌ کند از دوربین گوشی خود مدام استفاده نمایید سعی کنید فیلمبرداری یا عکاسی با رزولوشن کمتر را انتخاب کنید تا این اتفاق رخ ندهد.

استفاده بیش از حد دوربین گوشی

۶- ویروسی شدن گوشی

گوشی شما اگر ویروسی شده باشد ممکن است که داغ کند این نکته به دلیل کند کردن گوشی توسط ویروس است. اگر حس می ‌کنید گوشی هوشمند شما بدون دلیل داغ می ‌شود، نصب کردن آنتی ویروس را هم امتحان کنید

جالب است بدانید که یکی مهمترین موارد در زمان داغ شدن گوشی بدافزار ها و نرم افزار های مخربی هستند که خود ما آنها را نصب می‌کنیم پس این نکته را در نظر داشته باشیم همیشه هم بد افزار ها اطلاعات شخصی شما را نمی دزدند بلکه برخی موارد دزد منابعی چون پردازنده و عمر باتری شما هستند.
متأسفانه زمانی که اولین مشکل برای گوشی شما پیش می‌ آید سریع سخت‌ افزار را مورد اتهام قرار خواهید داد در صورتی که خود ما هم در این امر ممکن است مقصر باشیم؛ برای مثال در نصب برنامه‌ هایی که دانلود می ‌کنید می‌بایست نهایت دقت را داشته باشید.
ویروسی شدن گوشی

۷- میزان نور نمایشگر

شاید این نکته برای شما چندان مهم نباشد و به چشم نیاید، اما فراموش نکنید که نور بالای صفحه نمایش به ویژه در روز های گرم سال باعث می ‌شود دمای دستگاه تا حد زیادی بالا برود. برای این کار در روز های گرم از نور کمتر نمایشگر استفاده کنید و سعی کنید حتی الامکان در زیر نور خورشید آن را بالا نبرید!

میزان نور نمایشگر

از جمله سایر دلایل مربوط به داغ شدن گوشی می‌توان موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکلات گرمایش به دلیل بروزرسانی عمده سیستم
 • بازی کردن و یا تماشای فیلم ‌ها در هنگام شارژ
 • اجرای همزمان چندین برنامه در پس زمینه
 • آسیب به سیستم خنک کننده دستگاه
 • سشن های طولانی بازی
 • استفاده از گوشی موبایل برای عملکرد هایی که برای آن ساخته نشده است.

راه‌حل‌هایی که در این موقع خصوصاً اگر هنوز از گوشی قدیمی خود استفاده می‌ کنید برای پایین آوردن درجه حرارت گوشی و یا جلوگیری از داغ شدن بیش از حد مورد استفاده قرار می‌ گیرد

 • سیستم ‌های لوکیشن فعال روی گوشی موبایل خود را غیر‌فعال کنید.
 • همیشه سعی کنید که گوشی خود را به جدید ترین نسخه نرم افزاری ارتقاء دهید.
 • اگر باز هم گوشی شما داغ است می ‌توانید ابتدا از تمام داده‌ های خود بک آپ گرفته و سپس گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید.
 • استفاده از گوگل مپ و سایر اپلیکیشن ‌های مشابه نیز درجه حرارت گوشی شما را افزایش خواهد داد؛ بنابراین اگر گوشی شما مستعد تولید حرارت بالاست سعی کنید که بسته به نیاز خود از این قبیل برنامه ‌هایی که به GPS نیاز دارند استفاده کنید.
 • از قابلیت ‌هایی مثل low Power Mode یا مشابه این قابلیت استفاده کنید تا هم درجه حرارت گوشی پایین آمده و هم مصرف باتری کاهش یابد.

همچنین اگر بدانید که دقیقاً علت اصلی داغ شدن گوشی چیست نیز می‌تواند برای برطرف کردن مشکل کمک کند. توجه به قسمتی از گوشی که داغ شده نیز تا حدودی می‌تواند در این امر شما را یاری رساند. در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد

داغ شدن قسمت جلو گوشی

در این مورد انگشت اتهام شما می بایست به سمت مشکلات نرم افزاری مثل وجود بد افزار ها و یا ویروس در گوشی نشانه رود. حتی ممکن است قطعه‌ ای از گوشی شما در اثر ضربه آسیب دیده باشد.

داغ شدن قسمت پشت گوشی

داغ شدن این قسمت عموماً مربوط به باتری است و باید باتری گوشی خود را بررسی کنید.

داغ شدن پایین گوشی موبایل

اگر قسمت پایین گوشی داغ شده می‌بایست بدانید که مشکل مربوط به شارژر و یا کابل شارژ است. توصیه می‌شود حتماً برای جلوگیری از آسیب بیشتر از شارژر با ‌کیفیت استفاده شود.

دمای استاندارد گوشی موبایل چه قدر است؟

همیشه هم داغ شدن گوشی جای نگرانی نیست. برخی اوقات داغ شدن گوشی مربوط به پردازش ‌هایی است که پردازنده انجام می ‌دهد؛ اما آیا می ‌دانید درجه حرارت مجاز برای داغ شدن گوشی موبایل چه قدر است؟ در ادامه به این سوال شما پاسخ خواهیم داد.

گفته می‌ شود که دمای مجاز داغ شدن گوشی موبایل بین ۳۵ تا ۴۳ درجه است و تا این مقدار جای نگرانی نیست.

علت داغ شدن گوشی هنگام اتصال به اینترنت چیست؟

پاسخ این سوال چیزی نیست جزء اینکه فعالیت شدید پردازنده خصوصاً زمان برقراری ارتباط با شبکه ضعیف ‌تر. هر چه ارتباط ضعیف ‌تر باشد پردازنده تحت فشار بیشتری قرار خواهد گرفت، از این رو در نتیجه فعالیت آن، گوشی موبایل داغ می ‌شود. برای مثال شبکه ۳G فشار بیشتری را بر CPU وارد می‌ کند و ممکن است دمای گوشی بالا رود.

یکی از سوالاتی که کاربران گوشی مثل گوشی سامسونگ و یا گوشی شیائومی می‌ پرسند این است که چرا شارژر و گوشی هنگام زدن به شارژ داغ می ‌کند.

در پاسخ باید گفت که اگر شارژر داغ کرد دلیل آن همان تفاوت در میزان ولتاژ برق شهری و ولتاژی که شارژ ارائه می‌ دهد است. تبدیل ولتاژ ۲۲۰ یا ۱۱۰ ولت به ۵ ولت اندکی اتلاف گرما داشته و همین امر باعث افزایش دما می ‌شود.