فلش مموری بخریم یا کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] هر آنچه که درباره تفاوت این دو باید بدانید
فلش مموری بخریم یا کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] هر آنچه که درباره تفاوت این دو باید بدانید

فلش مموری بخریم یا کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] هر آنچه که درباره تفاوت این دو باید بدانید،اگر در انتخاب بین کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD و فلش مموری با مشکل روبرو هستید و تفاوت بین آنها را نمی ‌دانید، در این مطلب سعی داریم تفاوت کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD و فلش مموری را بیان کنیم، پس با ما همراه باشید تا پاسخ همه سوالات خودتان را پیدا کنید.این مطلب را با بررسی تعریف این دو شروع می‌ کنیم.

کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD چیست؟

کارت SDحافظه مخفف Secure Digital یک نوع حافظه غیرفرار است که در وسایل قابل حمل استفاده می‌شود. کارت ‌های SD جزء قطعات داخلی دستگاه ‌های مختلف از جمله دوربین ‌های دیجیتال، گوشی ‌های هوشمند، MP3 پلیر و کنسول‌ های بازی هستند. کارت SD چهار مدل مختلف با ابعاد متفاوت دارد که شامل مدلی با ظرفیت استاندارد یا Standard-Capacity (SDSC)، High-Capacity یا SDHC، Extended-Capacity یا SDXC و SDIO هستند که عملکرد های ورودی/خروجی را با قابلیت ذخیره داده ترکیب می ‌کند.

کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD چیست؟

کارت SDSC قادر است تا ۴ گیگابایت دیتا ذخیره کند.
کارت SDHC قادر است تا ۳۲ گیگابایت دیتا ذخیره کند.
و کارت SDXC قادر است ۳۲ گیگابایت تا ۲ ترابایت دیتا ذخیره کند هر چند هنوز مدل ۲ ترابایتی SD ساخته نشده است.
کارت‌ های SD در سایز اصلی، سایز مینی و میکرو تولید می‌ شوند که بیشتر از مدل میکروی آنها استفاده می ‌شود.

کلاس از نظر رتبه سرعت، کارت‌ های SD کلاس ‌های مختلفی دارند که عبارتند از:

• کلاس ۲
• کلاس ۴
• کلاس ۶
• کلاس ۱۰
• UHS-1
• UHS-3
حداقل سرعت نوشتن ترتیبی کلاس ۲، ۲ گابایت برثانیه است و برای ضبط ویدیو هایی مثل ویدیو های SD معمولی کارایی خوبی دارند.

کلاس ۴ و کلاس ۶ به ترتیب حداقل سرعت نوشتن ۴ و ۶ مگابایت برثانیه را دارند و برای ضبط ویدیو های HD مناسب هستند.
حداقل سرعت نوشتن ترتیبی کلاس ۱۰، ۱۰ مگابایت برثانیه است و برای ضبط ویدیو های Full-HD و فایل ‌های HD بزرگ مناسب هستند.

حداقل سرعت نوشتن ترتیبی UHS-1، ۱۰ مگابایت برثانیه است اما کمی از کلاس ۱۰ بهتر است.

حداقل سرعت نوشتن ترتیبی UHS-3، ۳۰ مگابایت برثانیه است و برای ضبط ویدیوهای ۴K یا فایل‌ های حجیم بسیار مناسب است.

فلش مموری چیست؟

فلش مموری USB، یک وسیله برای ذخیره اطلاعات است که شامل یک حافظه فلش به همراه یک اینترفیس USB است. به این وسیله درایو USB، USB stick، درایو انگشتی، پن درایو و غیره هم گفته می‌شود.

از فلش مموری برای کاربرد هایی استفاده می ‌شود که قبلاً فلاپی دیسک یا سی‌ دی برای آنها استفاده می‌ شد یعنی برای ذخیره دیتا، پشتیبان گیری از داده ‌ها و انتقال فایل به چندین کامپیوتر. فلش درایو ها کوچک تر و پر سرعت تر هستند، ظرفیت بیشتری دارند و مهم تر اینکه چون قطعات جدا شدنی ندارند، قابل اطمینان تر هستند.

فلش مموری چیست؟

در فلش مموری ها از استاندارد کلاس درایو های USB برای ذخیره انبوه استفاده می ‌شود که سیستم عامل ‌های امروزی مثل ویندوز، لینوکس، macOS و سایر سیستم ‌های شبه یونیکس از آن پشتیبانی می‌ کنند. فلش مموری های USB که قابلیت پشتیبانی از USB 2.0 را دارند می ‌توانند نسبت به درایو های نوری مثل CD-RW یا DVD-RW داده ‌های بیشتری را ذخیره کرده و سریع تر از آنها هستند.

و سیستم‌ های دیگر مثل دی ‌وی ‌دی پلیر، سیستم‌ های صوتی ماشین و یکسری از گوشی ‌ها و کامپیوتر ها هم از آنها پشتیبانی می‌ کنند اما عمدتاً استفاده از یک کارت SD مشابه برای این دستگاه‌ ها مناسب تر است.

فلش مموری حاوی مدار الکتریکی کوچکی است که المان ‌های لازم از جمله کانکتور USB در آن درج شده و دارای عایق الکتریکی است و در یک قاب پلاستیکی یا فلزی محصور می‌شود که امکان قرار دادن آن در جیب لباس هم وجود دارد. مثلاً ممکن است کانکتور USB توسط یک سرپوش قابل جابجایی محافظت شده باشد یا با طراحی که باعث فرو رفتن سر آن به داخل بدنه فلش مموری می‌ شود اما معمولاً این مموری ها به راحتی آسیب نمی ‌بینند.

بیشتر فلش مموری ها برای اتصال به پورت USB روی کامپیوتر از کانکشن USB نوع A استفاده می ‌کنند اما مموری هایی برای سایر اینترفیس ‌ها هم طراحی شده ‌اند. معمولاً فلش مموری های USB توان مورد نیاز شان را از طریق کانکشن USB از کامپیوتر دریافت می ‌کنند.

فلش مموری ها انواع مختلفی دارند از جمله:

• فلش مموری امنیتی
• فلش مموری موزیک
• فلش مموری بوت
• فلش مموری جاسوئیچی و غیره.

فلش مموری ها قادر به ذخیره ۱۲۸ مگابایت تا ۲۵۶ گیگابایت دیتا هستند. هر چند بیشتر فلش مموری ها از USB 2.0 استفاده می ‌کنند، اما اخیراً مموری های جدیدتری وارد بازار شدند که از USB 3.0 پشتیبانی می‌ کنند و البته سرعت انتقال خیلی از آنها در حد سرعت فعلی است.

مقایسه کارت SD حافظه و فلش مموری

همانطور که تا اینجا متوجه شدید، هر دو مدل کوچک و قابل حمل هستند و برای ذخیره فایل استفاده می ‌شوند اما باید به تفاوت بین این دو حافظه هم توجه داشت و هر چند این دو در دنیای حافظه ‌های فلش NAND رقیب محسوب نمی‌ شوند، اما بهتر است با ویژگی‌ های منحصر بفرد هر کدام آشنا شوید تا بتوانید از آنها با حداکثر پتانسیل استفاده کنید.

تفاوت بین فلش مموری USB و کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی]، سخت‌افزار درایور USB است. برای استفاده از کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] نیاز به یک کارتخوان برای سیستمی که قرار است از کارت استفاده کند دارید. فلش مموری های USB فقط به یک پورت USB نیاز دارند.

همانطور که قبلاً اشاره شد، کارت SD کوچکتر از فلش مموری است. همچنین، فلش مموری با هر سیستمی که پورت USB داشته باشد از جمله ویندوز، مک و لینوکس سازگار است و می ‌تواند بین ۱۲۸ مگابایت تا ۲۵۶ گیگابایت دیتا ذخیره کند که این رقم در حال حاضر می ‌تواند بیشتر هم باشد.

در مقابل، کارت SD جزء بخش‌ های داخلی خیلی از وسایل از جمله دوربین دیجیتال، گوشی هوشمند، MP3 پلیر و کنسول‌ های بازی است و برای استفاده با گوشی موبایل و سایر وسایل همراه مناسب تر است. معمولاً گنجایش کارت ‌های SD در حد ۲ گیگابایت، ۴ گیگابایت و ۸ گیگابایت است و ممکن است به ۳۲ گیگابایت هم برسد. کارت‌ های حافظه (memory card) توسعه یافته می ‌توانند تا ۲۵۶ گیگابایت ظرفیت داشته باشند.

در ادامه این تفاوت‌ها را از جنبه‌های مختلف مرور می‌ کنیم:

سخت افزار

فلش مموری USB، اساساً یک تراشه کنترلر حافظه به همراه یک اینترفیس باس USB است که مطابق با استاندارد های USB ساخته شده تا همه کامپیوتر های مدرن بتوانند بدون نیاز به نصب نرم افزار اضافه با آن کار کنند. این تراشه در واقع به یکی از لبه‌ های حافظه فلش NAND متصل می‌ شود.

ممکن است در درایو های USB، حافظه فلش و کنترلر در یک پکیج قرار گرفته باشند تا در هزینه‌ ها صرفه جویی شود. فلش مموری USB طوری طراحی شده که به جای کابل USB به پورت USB کامپیوتر، تبلت، پرینتر و غیره متصل شود.

کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD تقریباً شبیه فلش مموری است اما دارای یک تراشه کنترلر است که به جای اینترفیس USB اینترفیس SD را می‌ شناسد. کارت USB طوری طراحی شده که روی بیشتر دستگاه‌ ها کار کند یا بر روی دستگاه ‌های مختلف مثل دوربین، گوشی، تبلت، پرینتر، کامپیوتر و غیره نصب شود.

درایور

همانطور که قبلاً اشاره شد، یکی از تفاوت ‌های مهم بین کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] و فلش مموری، سخت‌افزار فلش مموری USB است. برای استفاده از کارت ‌های حافظه اکثراً نیاز به یک کارتخوان دارید که روی سیستم نصب می ‌شود. فلش مموری های USB به چیزی جز یک پورت USB نیاز ندارند.

ظرفیت

ظرفیت SD و فلش مموری تقریباً یکسان است و از ۱۲۸ مگابایت تا ۲۵۶ گیگابایت متغیر است که امروزه ممکن است بیشتر هم باشد.

موارد استفاده

دستگاه‌ هایی که پورت USB دارند، برای استفاده از فلش مموری مناسب ترین گزینه هستند مثل کامپیوتر، تبلت، لپ تاپ و غیره.

کارت SD معمولاً برای وسایل همراه مثل گوشی‌ های موبایل مناسب است و بعلاوه، با کارتخوان امکان استفاده از آن در یک پورت هم ایجاد می‌ شود.

نکاتی که باید قبل از خرید کارت SD یا فلش مموری USB در نظر داشته باشید

• قرار است از این حافظه در چه وسیله‌ای استفاده کنید؟

• کاربرد مورد نظر شما چیست؟

• ظرفیت مورد نیاز شما چقدر است؟

اگر کامپیوتری با پورت USB دارید، می ‌توانید از فلش مموری با ظرفیت مورد نظرتان استفاده کنید. این فلش مموری ها انواع مختلفی دارند که باید مناسب ترین آنها برای رفع نیاز خودتان را انتخاب کنید.

اگر از گوشی موبایل یا MP3 پلیری استفاده می ‌کنید که فاقد پورت USB است و کارتخوان دارید، باید کارت حافظه [مموری کارت + رم گوشی] SD تهیه کنید. این کارت ‌ها هم کلاس‌ های مختلفی دارند. بنابراین کارت مناسب خودتان را بر اساس آنچه که در این مطلب گفته شد پیدا و انتخاب کنید.

باز هم باید به این نکته اشاره کنیم که کارت ‌های SD ارزان تر از فلش مموری هستند.

نحوه استفاده از کارت SD میکرو به عنوان فلش مموری

شاید این سوال برای شما ایجاد شده باشد که آیا امکان استفاده از کارت SD میکرو به عنوان فلش مموری وجود دارد؟ پاسخ این سوال مثبت است و برای انجام این کار فقط به یک رم ریدر نیاز دارید.

جمع بندی

از نظر فرمت ‌های مختلف حافظه فلش نمی ‌توان بهترین گزینه را انتخاب کرد. از طرفی می ‌توان کارت SD را در وسایل مختلف نصب و استفاده کرد و از طرف دیگر فلش مموری USB از نظر قابلیت کار پیوسته با سیستم عامل بسیار مفید است. در هر صورت امیدواریم که این مطلب به سوالات شما درباره کارت SD و فلش مموری پاسخ داده باشد. اگر از نیاز های خودتان و قابلیت‌ ها و ویژگی‌ های این حافظه ‌ها مطلع باشید، می ‌توانید بهترین انتخاب را انجام دهید.