نحوه دسترسی به اطلاعات گوشی اندرویدی با صفحه نمایش شکسته
نحوه دسترسی به اطلاعات گوشی اندرویدی با صفحه نمایش شکسته

چند بار پیش آمده که گوشی خود را زمین انداخته و باور داشته‌ اید که هنگام برداشتن صفحه نمایش آن خرد شده است؟ خوشبختانه اکثر نمایشگر های گوشی نسبتاً بادوام هستند و به راحتی نمی ‌شکنند. هنگامی که این اتفاق رخ داد مضطرب شده و دسترسی به اطلاعات گوشی شکسته برای شما چالش برانگیز می ‌شود. با فروشگاه اینترنتی اروم تل همراه باشید تا شما را با نحوه دسترسی به اطلاعات گوشی اندرویدی با صفحه نمایش شکسته آشنا کنیم.

هنگامی که موبایل شما می ‌شکند و صفحه نمایش دیگر کار نمی ‌کند، نه تنها نمی ‌توانید از گوشی موبایل خود استفاده کنید، بلکه تمام اطلاعات ذخیره شده در آن غیرقابل دسترسی است. خوشبختانه امکان بازیابی اطلاعات گوشی شکسته از طریق عیب ‌یابی نیز وجود دارد.

استفاده از OTG برای دسترسی به اطلاعات گوشی شکسته

اگر می‌ توانید صفحه نمایش گوشی را ببینید، اما به دلیل امکان آسیب به دست یا پاسخگو نبودن نمایشگر نمی ‌توانید آن را لمس کنید، از یک آداپتور OTG برای کنترل گوشی با ماوس استفاده کنید.

آداپتور OTG دو انتها دارد؛ یکی به پورت USB گوشی شما متصل می ‌شود و سر دیگر آن یک آداپتور استاندارد USB-A است که می ‌توانید ماوس خود را به آن متصل کنید. با اتصال این دو، می ‌توانید از موبایل خود بدون لمس صفحه استفاده کنید.

استفاده از OTG برای دسترسی به اطلاعات گوشی شکسته

همه گوشی‌ های اندرویدی قابلیت استفاده از OTG را ندارند، بنابراین ابتدا از وجود چنین قابلیتی در گوشی خود اطمینان حاصل کنید. اگر اینگونه نباشد، ممکن است نتوانید بدون استفاده از نرم افزار شخص ثالث، اطلاعات را از موبایل خود بازیابی کنید. اما این روز ها اکثر گوشی های موبایل از این قابلیت پشتیبانی می کنند.

دسترسی به اطلاعات گوشی شکسته با استفاده از اشکال زدایی USB

برای دسترسی به اطلاعات گوشی از طریق کامپیوتر، باید حالت USB Debugging را روشن کنید. اشکال زدایی USB به دستگاه اندرویدی شما امکان برقراری ارتباط با Android SDK (کیت توسعه دهنده نرم افزار) از طریق اتصال USB را می ‌دهد.

وقتی از اشکال زدایی USB استفاده می‌ کنید، گوشی شما می ‌تواند دستورات، پرونده ‌ها و سایر داده ‌ها را از طریق کامپیوتر دریافت کند. از سویی دیگر روش بر عکس هم برای بازیابی اطلاعات گوشی با صفحه شکسته امکان پذیر است که به کامپیوتر شما اجازه می ‌دهد اطلاعات لازم مانند پرونده‌ های ورود به سیستم را از اسمارتفون شما دریافت کند.

در اینجا نحوه فعال کردن حالت اشکال زدایی USB در گوشی اندرویدی و نمایش صفحه گوشی شکسته در کامپیوتر با کابل آورده شده است:

  • با استفاده از آداپتور OTG موبایل خود را به ماوس USB متصل کنید.
  • برای باز کردن قفل گوشی، روی ماوس کلیک کنید.
  • با پایین کشیدن منوی بالای نمایشگر و کلیک کردن روی نماد چرخ دنده در گوشه بالا سمت راست، وارد قسمت “تنظیمات” شوید.
  • در تنظیمات، به گزینه ‌ی “About phone” بروید.

دسترسی به اطلاعات گوشی شکسته با استفاده از اشکال زدایی USB

روی اطلاعات نرم افزار کلیک کنید.

روی اطلاعات نرم افزار کلیک کنید.

شماره ساخت را پیدا کرده و هفت بار روی کادر کلیک کنید.

شماره ساخت را پیدا کرده و هفت بار روی کادر کلیک کنید.

دوباره به تنظیمات برگردید و در زیر منوی “درباره گوشی” گزینه Developer options را مشاهده خواهید کرد.

Developer options

در بخش Developer options، گزینه‌ی اشکال زدایی USB یا USB Debugging را فعال کنید.

USB Debugging

با استفاده از USB گوشی را به لپ ‌تاپ وصل کنید تا به فایل ‌های گوشی دسترسی پیدا کرده و آنها را باز کرده و سپس در دسکتاپ خود کپی کنید که بدین ترتیب فعال ‌سازی usb debugging در گوشی شکسته می‌ تواند بسیار کار آمد باشد.

usb debugging

بازیابی اطلاعات گوشی در صورت خاموش بودن صفحه نمایش

اگر صفحه نمایش کار نمی ‌کند، بهترین کار برای بیشتر کاربران استفاده از ابزار بازیابی اطلاعات اندرویدی است. بیشتر این ابزار ها پولی هستند، اما برخی از موارد رایگان نظیر MiniTool Mobile Recovery،Undeleter Recover files & data و DiskDigger for Android نیز وجود دارد که می‌ توانید امتحان کنید. اصولاً نسخه ‌های رایگان ویژگی‌ های زیادی ندارند، بنابراین ممکن است به یک نسخه ارتقاء یافته نیاز داشته باشید.

از جمله ابزار های بازیابی اطلاعات پولی هم می ‌توان data Recovery-7 ،Dr Fone for Android و MobiSaver for Android را نام برد.
اگر هیچ یک از این موارد برای بازیابی اطلاعات گوشی با صفحه شکسته شما کار ساز نبود، لازم است آن را نزد یک متخصص تعمیر و نرم افزار ببرید تا به شما در حل این مشکل کمک کند.

برای اینکه در این مواقع بتوانید راحت‌تر داده‌ های خود را بازیابی کنید موارد زیر را حتما مد نظر داشته باشید. 

دسترسی به اطلاعات گوشی شکسته کار آسانی نیست، بنابراین منطقی است که برای بدترین حالت آماده باشید. این کار را می ‌توانید با پشتیبان گیری از گوشی و نصب برنامه ‌هایی مانند Pushbullet انجام دهید که به شما امکان دسترسی به اطلاعات گوشی را می ‌دهد حتی اگر نتوانید آن را کنترل کنید. همچنین می ‌توانید از ابزار های پشتیبان اندرویدی برای پشتیبان گیری منظم از داده‌ های خود استفاده کنید تا خیالتان کامل راحت باشد.

در حالت ایده ‌آل، به طور خودکار از عکس‌ها و اسناد مهم خود در Google Drive یا سرویس ابری پشتیبان تهیه کنید. سپس، در صورت شکستن گوشی ، بازیابی اطلاعات گوشی شکسته را انجام دهید و اسناد مهم را از دست نداده‌اید .

آیا تا بحال استرس دسترسی به اطلاعات گوشی شکسته را تجربه کرده‌اید؟ از چه راهی برایاستخراج اطلاعات از گوشی با صفحه شکسته استفاده کرده ‌اید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.