هر آنچه که درباره کلاب هاوس (Clubhouse) ؛ شبکه اجتماعی صوتی باید بدانید
هر آنچه که درباره کلاب هاوس (Clubhouse) ؛ شبکه اجتماعی صوتی باید بدانید

هر آنچه که درباره کلاب هاوس (Clubhouse) ؛ شبکه اجتماعی صوتی باید بدانید، این روزها صحبت‌ها در مورداپلیکیشن کلاب هاوس بسیار داغ است. این شبکه اجتماعی صوتی موفق شده است تا در مدت زمان اندکی، محبوبیتی فراگیر پیدا و کاربران بسیاری را در سراسر دنیا به خود جذب کند. در ادامه به طور کامل با برنامه کلاب هاوس آشنا خواهید شد.

کلاب هاوس چیست و چطور می‌توان در آن عضو شد؟ چرا همه جا به طور ناگهانی از این برنامه صحبت می‌شود؟ اپلیکیشن چت صوتی کلاب هاوس یک شبکه اجتماعی متشکل از تاک بک رادیو (Talkback Radio) یا برنامه ‌های گفت ‌و گو با رادیو، تماس کنفرانسی و هاوس پارتی/Houseparty (اپلیکیشن مخصوص چت ویدئویی گروهی) است.

در شبکه اجتماعی Clubhouse می‌ توانید به گفت ‌و گو ها، مصاحبه‌ ها و بحث‌ های میان افراد با موضوعات مختلف گوش بدهید. برای آشنایی بیشتر با این اپلیکیشن در این مقاله از اروم تل همراه ما باشید.

معرفی اپلیکیشن Clubhouse

معرفی اپلیکیشن Clubhouse

اپلیکیشن صوتی کلاب هاوس در آوریل سال ۲۰۲۰ عرضه شد. این برنامه توسط پل دیویدسون (Paul Davidson) و روهان ست (Rohan Seth) برای سیستم عامل iOS ساخته شده است. همچنین شرکت Alpha Exploration توسعه‌ دهنده برنامه Clubhouse محسوب می‌شود. این اپلیکیشن دارای انواع کلاب ‌ها و اتاق ‌های مجازی با موضوعات مختلف، موسیقی، اجرا، مذاکره و بحث است.

با وجود آنکه این اپلیکیشن هنوز بر روی نسخه اندروید راه اندازی نشده، اما در مدت بسیار کوتاه توانسته است رشد بسیار چشمگیری داشته باشد. بر اساس آمار های ارائه شده توسط App figure، این اپلیکیشن در مدت کوتاهی توانسته ۳ میلیون بار دانلود بگیرد و همین در نوع خود رشد قابل توجهی به حساب می آید.

حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ بار از این دانلودها تنها در ژانویه سال ۲۰۲۱ اتفاق افتاده و جالب تر آنکه این وبسایت مدعی شده که ۳۰ درصد از دانلودهای اپیلیکیشن کلاب هاوس از ۲۸ ژانویه به بعد بوده است. علاوه بر این حضور چهره‌های مطرحی مانند ایلان ماسک و ولاد تنف در یک اتاق گفتگوی برنامه کلابهاوس، شهرت این برنامه را دو چندان کرد. 

این رویداد محدودیت اتاق گفت‌وگوی برنامه را بیشتر کرد و به صورت زنده در یوتیوب (YouTube) پخش شد. به‌ علاوه، باعث شد شبکه اجتماعی کلاب هاوس به صدر جدول استار تاپ‌ ها برود.

امکانات و قابلیت‌ های Clubhouse

برنامه Clubhouse امکانات و مفاهیم متعددی دارد که ممکن است برای عده بسیاری تازگی داشته باشد. اگر قصد فعالیت و عضویت در این شبکه اجتماعی چدید را دارید بهتر است پیش از عضویت در آن، با مفهوم اولیه این قابلیت‌ ها آشنایی داشته باشید. اما پیش از آن لازم است تا ذکر کنیم فعلا کاربران ios قادر به عضویت در این شبکه اجتماعی نو ظهور هستند.

به عبارت دیگر تنها دارندگان گوشی ‌های آیفون می ‌توانند کلاب هاوس را در تلفن همراه خود نصب کنند. هر چند که برنامه Clubhouse منطبق با سیستم عامل آیپد او اس نیست اما می ‌توان روی آیپد ها هم از آن استفاده کرد. در ادامه با ما باشید تا اصطلاحات و مفاهیم برنامه کلاب هاوس را با یکدیگر بررسی کنیم.

روم

روم

اپلیکیشن Clubhouse یک شبکه اجتماعی بر پایه صوت است. یعنی تبادل اطلاعات و بحث ‌های مختلف تنها در قالب صوت امکان پذیر است و چت کردن به صورت مرسوم و تایپی در این برنامه امکان پذیر نیست. در این شبکه اجتماعی جدید چت‌روم‌های صوتی متعدد با موضوعات متعددی وجود دارند.

این چت‌ روم ‌های صوتی که به اختصار “روم” نامیده می ‌شوند. با توجه به گستردگی موضوعات، طیف وسیعی را شامل می‌ شوند. در ادامه نگاهی اجمالی به ساز و کار و قوانین هر روم خواهیم انداخت.

روم ‌های کلاب هاوس به دو دسته‌ بندی کلی، عمومی و خصوصی تقسیم می‌ شوند. روم ‌های خصوصی همانطور که از نام آنان پیداست، شخصی ‌تر هستند و در این روم ‌ها می‌ توانید با آشنایان و دوستان خود گفتگو کنید. روم‌های عمومی ظرفیت بالاتری نسبت به روم‌های خصوصی دارند و افراد بسیار زیادی در آن عضو هستند و در مورد موضوعی خاص گفتگو می ‌کنند.

در هر روم عمومی، کاربران به چند دسته تقسیم می‌ شوند. مدیر ها (moderators)، سخنگویان (speakers) و شنوندگان (listeners) که در ادامه به نقش هر یک از این گروه ‌ها در شبکه اجتماعی کلاب هاوس اشاره می ‌کنیم.

روم‌های کلاب هاوس

شنوندگان (listeners)

در ابتدا که عضو یک روم در کلاب هاوس می ‌شوید، به عنوان یک شنونده وارد آن می ‌شوید. این بدان معنی است که تنها می ‌توانید نظاره‌ گر و شنونده بحث‌ های صورت گرفته در این روم باشید. به عبارت دیگر شنوندگان مانند شنوندگان یک برنامه رادیویی هستند که دخل و تصرفی در بحث ‌های صورت گرفته و نحوه پیشرفت بحث ندارند و تنها شنونده صرف هستند.

سخنگویان (speakers)

اگر در در مورد موضوع مورد بحث اظهار نظری داشتید و قصد سخن گفتن در روم را دارید باید گزینه مربوط به شرکت در بحث را انتخاب کنید. پس از آن مدیر روم درخواست شما را دیده و تصمیم می ‌گیرد که آیا به شما امکان صحبت را بدهد یا خیر. در صورتی که اجازه شرکت در بحث را از مدیر کانال دریافت کردید می ‌توانید میکروفون خود را روشن کرده و نظر خود را بیان کنید.

پس از اعلام نظر و اتمام صحبت شما، مدیر روم تصمیم می‌گیرد که آیا میکروفون شما را همچنان روشن بگذارد و یا آن را از شما باز پس بگیرد.

سخنگویان (speakers)

مدیر ها (moderators)

همانطور که از نام آن پیداست، مدیر هر روم تاسیس کننده آن روم است و این قابلیت را دارد تا بتواند شخص یا اشخاص دیگری را به سمت مدیریت روم منصوب کند. مدیر روم کلاب هاوس وظیفه مدیریت روم و همچنین گفتگو های صورت گرفته در آن را به عهده دارد.

مدیر روم می ‌تواند کاربران مورد نظر را به روم خود دعوت کند، به شنوندگان اجازه صحبت دهد، وضعیت میکروفون سخنگویان را به حالت فعال یا غیر فعال در آورد و یا کاربر مورد نظری را از روم اخراج کند. به عبارت دیگر تمام تصمیمات و کنترل روم کلاب هاوس در اختیار مدیر آن خواهد بود.

کلوپ

کلوپ ‌های کلاب هاوس، گروه ‌هایی بر مبنای علاقه ‌مندی ‌های مختلف هستند که افراد می ‌توانند در آن ‌ها عضو شوند. حال سوال اینجاست که ایجاد کلوپ در کلاب هاوس چگونه است؟

هر کاربر در برنامه Clubhouse تنها امکان ایجاد حداکثر دو کلوپ را دارد و برای ایجاد آن باید فرم مربوط به راه اندازی کلوپ را پر کرده و برای تیم پشتیبانی اپلیکیشن کلاب هاوس ارسال کند. این تقاضا بررسی می‌ شود و اگر مشکلی نداشته باشد قبول می ‌شود و کاربر متقاضی اجازه تشکیل کلوپ مورد نظر خود را پیدا می ‌کند.

ایونت

رویداد ها، برنامه‌ های مجازی هستند که در تاریخ‌ های از پیش تعیین شده و حول محور موضوعی خاص و تخصصی برگزار می ‌شوند. معمولا روال برگزاری ایوند در کلاب هاوس به این صورت است که متقاضی برگزاری ایونت، تاریخ و موضوع ایونت را از قبل مشخص می‌کند و علاقه‌مندان به شرکت در این ایونت عضو آن می‌شوند.

تالار ورودی یا Hallway

تالار ورودی یا Hallway

Hallway یا تالار ورودی در کلاب هاوس چیست؟ در ادامه به این پرسش پاسخ می ‌دهیم.

تالار ورودی یا همان Hallway نام صفحه اصلی برنامه کلاب هاوس است. صفحه ‌ای مانند فید اینستاگرام که اکثر اتفاقات در آن می ‌افتد و فعالیت روم ‌ها و کلوپ‌ های مختلف در آن به نمایش گذاشته می ‌شود. پس اگر نام Hallway در برنامه کلاب هاوس به گوشتان خورد تعجب نکنید چرا که این اصطلاح به همان صفحه اصلی برنامه، تعلق دارد!

آموزش استفاده از کلاب هاوس

در این بخش تصمیم داریم نحوه استفاده از اپلیکیشن کلاب هاوس که به تازگی بسیار ترند و پر طرفدار شده است، را به شما عزیزان آموزش دهیم. پس اگر به تازگی عضو شبکه اجتماعی کلاب هاوس شده‌اید اما هنوز از ساز و کار آن سر در نیاورده‌ اید مطالعه این بخش را از دست ندهید.

آموزش استفاده از کلاب هاوس

عضویت در کلاب هاوس

استفاده از برنامه Clubhouse مانند گوش دادن به پادکست ولی به صورت زنده است. نحوه عضویت در اپلیکیشن Clubhouse فقط از طریق دعوت (Invitation) ممکن است. به این صورت نیست که آن را از اپ استور دانلود کرده و فوراً یک حساب کاربری باز کنید. دقیقاً مانند یک کلاب در دنیای واقعی، باید برای عضویت در اپلیکیشن کلاب هاوس دعوت شوید.

وقتی در شبکه اجتماعی Clubhouse عضو شوید، می‌توانید موضوعات مورد علاقه خود برای مثال فناوری، کتاب، کسب ‌و کار یا سلامتی را انتخاب کنید. هرچه بیشتر در مورد علایق خود به این اپلیکیشن اطلاعات بدهید، گفت‌ و گو های جمعی و فردی بیشتری را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

اتاق گفت ‌و گو دقیقاً مانند تماس کنفرانسی است، اما فقط چند نفر در حال صحبت کردن هستند و بیشتر افراد به گفت ‌و گو گوش می‌ دهند. همچنین مانند تماس تلفنی، وقتی گفت ‌و گو به پایان رسید، اتاق بسته می ‌شود. برخلاف Twitch که در آن ویدئو های پخش شده روی پلتفرم باقی می‌ مانند و افراد می‌ توانند باز گردند و آن ‌ها را دوباره تماشا کنند، چت ‌های صوتی زنده در اتاق‌ های گفت ‌و گو بعد از بسته شدن اتاق، پاک می ‌شوند. اما کاربران می‌ توانند گفت ‌و گوی زنده را ضبط کنند.

عضویت در کلاب هاوس

چگونه می توان عضو کلاب هاوس شد؟

برای عضویت در اپلیکیشن کلاب هاوس یکی از کاربران Clubhouse باید از داخل اپلیکیشن شما را دعوت کند. به ‌این‌ ترتیب، این شبکه اجتماعی اجازه دسترسی و ایجاد حساب کاربری در برنامه را به شما می ‌دهد. دعوت با ارسال یک لینک به صورت پیام به تلفن همراه شما انجام می ‌شود و این لینک شما را به صفحه عضویت در Clubhouse منتقل می ‌کند.

البته به این صورت نیست که کاربران Clubhouse بتوانند همه را به برنامه دعوت کنند و ابتدا فقط دو بار می ‌توانند این کار را انجام دهند. سازندگان اپلیکیشن کلاب هاوس اعلام کرده ‌اند که هدف آن ‌ها در سال ۲۰۲۱ تکمیل کردن مرحله بتا Clubhouse است؛ بنابراین، بالاخره می ‌توانند این برنامه را به روی عموم مردم باز کنند.

چگونه دعوتنامه کلاب هاوس را دریافت کنیم؟

پاسخ به این سوال ساده است، کافی است از دوستانی که در این برنامه عضو هستند در خواست کنیم تا برایمان دعوتنامه ارسال کنند. البته راه دیگری نیز برای دریافت دعوتنامه کلاب هاوس نیز هست. به این صورت که با ثبت نام در سایت این اپلیکیشن و رزرو نام کاربری خود می ‌توانید در فهرست انتظار عضویت کلاب هاوس قرار بگیرید و پس از مدتی هم دعوتنامه عضویت دریافت کنید.

چگونه دعوتنامه کلاب هاوس را دریافت کنیم؟

نحوه ساخت پروفایل کلاب هاوس و بایو کلاب هاوس

پس از دریافت دعوتنامه و عضویت در شبکه اجتماعی کلاب هاوس، می ‌توانید نمایه یا پروفایل شخصی خود را بسازید و از این طریق به نوعی خود را به سایر افراد معرفی کنید. برای این کار ابتدا لازم است تا در صورت تمایل عکس پروفایل خود را انتخاب کنید، برای این کار کافیست از گالری تلفن همراه، عکسی از خودتان را انتخاب کرده و روی نمایه خود بگذارید.

علاوه بر این در پروفایل کلاب هاوس مانند اینستاگرام، قسمتی تحت عنوان بایو وجود دارد که می‌ توانید در این قسمت توضیحاتی کوتاه از خود ارائه دهید. بایو کلاب هاوس تنها سه خط ظرفیت دارد، بنابراین لازم است که توضیحات ضروری و کوتاهی که سبب شناخت بیشتر شما توسط سایر کاربران دیگر می ‌شود را در این قسمت بنویسید.

نحوه ساخت پروفایل کلاب هاوس و بایو کلاب هاوس

البته در نوشتن بایو کلاب هاوس این نکته را باید در نظر بگیرید که از ایموجی ‌ها و لینک‌ های مختلف نمی‌ توانید استفاده کنید. علاوه بر این سعی کنید در متن بایو کلاب هاوس سرگرمی ‌ها و علاقه‌ مندی‌ های خود را ذکر کنید تا سایر کاربران بر اساس موضوعات مورد علاقه ‌تان، شما را به روم‌ های مرتبط دعوت کنند.

نحوه ارسال دعوتنامه کلاب هاوس برای دیگران

چطور افراد مختلف را به کلاب هاوس دعوت کنیم؟ این سوال رایجی بین کاربران برنامه کلاب هاوس است. پیش از اینکه برای فرد دیگری دعوتنامه عضویت در اپلیکیشن کلاب هاوس را ارسال کنید، مطمئن شوید که تلفن همراه آن فرد آیفون باشد چرا که برنامه کلابهاوس فعلا برای کاربران ios فعال است و کاربران اندروید قادر به استفاده از این برنامه نمی ‌باشند.

برای ارسال دعوتنامه کلاب هاوس برای دوستانتان می‌بایست در نوار بالای صفحه این اپلیکیشن گزینه پاکت نامه را انتخاب کنید و دعوتنامه را برای فرد مورد نظر خود ارسال نمایید. پیشتر گفتیم که در ابتدا اجازه ارسال تنها دو دعوتنامه را برای سایر افراد دارید اما در این قسمت اضافه می ‌کنیم که با استفاده هرچه بیشتر و فعالیت در برنامه کلاب هاوس اجازه ارسال دعوتنامه ‌های بیشتری نیز به شما داده می‌ شود.

نحوه ارسال دعوتنامه کلاب هاوس برای دیگران

نحوه ساخت روم در کلاب هاوس

همانطور که پیشتر هم به آن اشاره کردیم روم ‌های کلاب هاوس به نوعی یک چت روم صوتی محسوب می ‌شوند که افراد مختلف در این روم ‌ها به بحث و تبادل نظر با یکدیگر می‌پردازند. شما نیز قادر هستید تا روم کلاب هاوس خود را ایجاد کنید و سایر کاربران را به آن دعوت نمایید. برای این کار کافیست روی گزینه سبز رنگی که در پایین صفحه اصلی برنامه کلاب هاوس (Feed) قرار دارد را لمس کنید و روم اختصاصی خود را ایجاد کنید.

پس از لمس این گزینه، اپلیکیشن از شما می ‌خواهد تا موضوع روم خود را مشخص کنید. با این کار شما تعیین می ‌کنید که در این روم بحث‌ ها و تبادلات اطلاعاتی در مورد چه موضوع خاصی خواهند بود.

طریقه برگزاری رویداد در کلاب هاوس

طریقه برگزاری رویداد در کلاب هاوس

گفتیم که رویداد ها در کلاب هاوس در تاریخ‌ های مشخصی برگزار می ‌شوند و کاربران با پیوستن به رویداد ها می ‌توانند در مورد یک زمینه تخصصی اطلاعات کسب کنند. می‌ توان گفت رویداد های کلاب هاوس به صورت یک کلاس مجازی و آنلاین عمل می ‌کنند.

هر کاربر می ‌تواند با انتخاب تاریخ و موضوع مورد نظرش رویداد خود را برگزار کند. برای تعیین یک رویداد در کلاب هاوس باید آیکون تقویم را در نوار بالای صفحه اصلی کلاب هاوس، انتخاب کنید و پس از آن تاریخ برگزاری و همچنین موضوع رویداد را تعیین کنید.

کلاب هاوس اندروید

کلاب هاوس اندروید

متاسفانه فعلا امکان دانلود برنامه Clubhouse و ساخت اکانت در این برنامه برای کاربران اندروید، وجود ندارد و این برنامه تنها روی سیستم عامل ios قابل اجرا است. مسئولان برنامه کلاب هاوس اعلام کرده ‌اند در حال کار بر روی نسخه اندروید این برنامه هستند اما هنوز خبری از انتشار نسخه رسمی اندروید کلاب هاوس و یا حتی نسخه آزمایشی آن نیست.

یکی از دلایل تاخیر توسعه دهندگان کلاب هاوس در انتشار نسخه اندروید این شلکه اجتماعی را می ‌توان ضعف سرور های پشتیبان این برنامه  دانست؛ چرا که کاربران اندروید در سراسر دنیا بسیار بیشتر از کاربران سیستم عامل ios هستند و با ورود حجم عظیمی از کاربران اندروید به برنامه کلاب هاوس، ممکن است سرورهای این برنامه دچار اختلال و  حتی از کار افتادگی شوند.

البته شنیده‌ ها حاکی از این است که به تازگی یک متخصص توسعه دهنده اندروید به تیم برنامه نویسان شبکه اجتماعی کلاب هاوس اضافه شده است و این نشان‌ دهنده آن است که مدیران کلاب هاوس در انتشار نسخه رسمی اندروید این برنامه مصمم هستند اما هنوز باید منتظر ماند.

کلام آخر

کلام آخر

در این مطلب به صورت کامل برنامه Clubhouse را بررسی کرده و با قسمت‌ های مختلف آن آشنا شدیم. به‌طور خلاصه، دانلود اپلیکیشن Clubhouse به این صورت است که ابتدا یکی از کاربران این اپلیکیشن برای شما لینک دعوتنامه ارسال می‌ کند و از طریق آن لینک وارد صفحه Clubhouse می ‌شوید.

این برنامه یک شبکه اجتماعی برای چت صوتی با تمرکز بر تماس ‌های کنفرانسی و بحث و گفت ‌و گو در مورد موضوعات مختلف است. البته فعلا فقط با سیستم عامل iOS می‌توان از این برنامه استفاده کرد و به زودی کلاب هاوس اندروید نیز عرضه می‌شود. لطفاً نظر خود را در بخش دیدگاه ‌های اروم تل با ما در میان بگذارید.